Obilná kaše na tři způsoby: Podzimní snídaně, které dokonale prohřejí
Není to tak těžké, jak se zpočátku zdá. Stačí si obiloviny večer před spaním naložit do hrnce se studenou vodou, ráno jen chvíli prohřát a energetická nálož minerálů a vitamínů je na světě!
Jáhlová kaše
Na jeden díl předem namočených a scezených jáhlových zrn přidáme dva díly vody. Když se voda vyvaří, přilijeme jeden díl mléka (můžeme vynechat) a necháme pod pokličkou dojít. Kaši si dochutíme dle svých preferencí. Nejlepší je s ořechy, skořicí a medem.
Jáhly mají nízký glykemický index, a proto jsou vhodné i při redukci váhy. Obsahují vysoký podíl bílkovin, řadu minerálů a stopových prvků jako jsou draslík, hořčík, fosfor, měď, zinek, železo nebo mangan. Jáhlová kaše působí hojivě na sliznici žaludku a je prospěšná při oslabené slinivce.
Pohanková kaše
Na jeden díl předem namočené pohanky lámanky přilijeme 1,5 dílu vody nebo mléka. Povaříme 3–5 minut a necháme 10 minut dojít v teple pod pokličkou. Hotovou kaši ochutíme skořicí a nakrájenými datlemi nebo javorovým sirupem.
Pohanka je bohatá na rutin, který pomáhá zachovat zdravý cévní systém. Je plná vitamínu C, B, lecitinu, železa a manganu.
Rýžová kaše
Rýžová kaše je na přípravu nejsložitější, vaří se ze všech obilovin nejdéle a vyžaduje naši pozornost, aby se nepřipálila. Na kaši je vhodná rýže kulatozrnná. Pro rychlejší přípravu, rýži v předvečer vložíme do hrnce s vodou, a ráno scezenou použijeme. Vaříme ji nejprve s 1 dílem vody a postupně přiléváme 3 díly mléka, zabráníme tak připalování rýže. Sladíme až po odstavení. Ochutíme sirupem nebo kvalitní čokoládou.
Rýže je zdrojem rychlé energie, je lehce stravitelná a posiluje imunitní systém. Zmírňuje průjem i zácpu. Léčí trávicí a střevní potíže.