Domácí pizza a skvělé langoše. Jak na to
Kynuté těsto na pizzu
Suroviny:
- 150 ml vlažné vody
- 1 lžíce oleje
- 20 g droždí
- špetka soli
- 300 g mouky
Jak budeme postupovat?
Vodu smícháme s olejem a rozdrobíme do ní droždí. Kvásek necháme vykynout na teplém místě. Misku můžeme dát v létě za okno na slunce a v zimě na topení.
Mouku si prosejeme a přidáme sůl. Přilijeme do ní kvásek a těsto zpracujeme. Ze začátku použijeme vařečku, ke konci je možné těsto zpracovat ručně. Musí být hladké a nesmí se lepit, podle potřeby si můžeme ještě přisypat trochu mouky.
Vypracované těsto necháme na teplejším místě asi 30 minut kynout.
Následně si těsto rozdělíme na půl a vyválíme ho do tvaru kruhu. Položíme ho na plech s pečicím papírem. Nahoru natřeme kečup, na něj už potom věci podle chuti. Můžeme použít maso, různé druhy salámu, cibuli, rajčata, papriku a mnoho dalšího. Vše na konci posypeme kořením a nastrouhaným sýrem.
Pečeme zhruba na 180 – 200 stupňů asi 15 minut.
Langoše
Potřebné ingredience:
- 250 ml mléka
- 500 g hladké mouky
- půl kelímku zakysané smetany nebo bílého jogurtu
- půl lžičky jedlé sody (nemusí být)
- 42 g droždí
- 1 lžička cukru
- sůl
Postup:
Do misky si dáme vlažné mléko, přidáme cukr, lžíci hladké mouky a rozdrobené droždí. Zamícháme a necháme vykynout.
Ve větší míse si smícháme hladkou mouku, jogurt nebo smetanu, sůl a sodu. Dále přidám kvásek a vypracujeme hladké těsto, které necháme zhruba 20 minut kynout na teplém místě.
Následně si uděláme malé bochánky, ze kterých uděláme placku a natahujeme ji do stran. Smažíme na rozpáleném oleji z obou stran, langoše by měly trošku plavat.
Hotové langoše si otřeme kuchyňskou utěrkou od přebytečného oleje. Potřeme je česnekem, tatarkou, kečupem a posypeme nastrouhaným sýrem.
Tak s chutí do kynutého těsta!