Jak připravit dítě na odjezd na tábor
Spousta dětí se na tábor těší
Mají rády změnu prostředí a radost z nových kamarádů. Jenže pak je tu skupina dětí, která má z táboru obavu. Nelíbí se jim neznámá místa a cizí lidí. V tomto případě platí, že odjezd na tábor by se neměl uspěchat, nebo se rodiče dočkají akorát toho, že jim od dítěte z tábora přijde zpráva o tom, aby si pro něho přijeli. Ideálním věk pro první pobyt na táboře je tehdy, kdy dítě už chodí do školy, tedy minimálně do první třídy. Existují tábory i pro předškoláky, ale zde rodiče riskují to, že se tam dítěti opravdu ještě líbit nebude.
Tábor vybírejte společně s dětmi
Asi není nic horšího než tábor vybrat bez toho, aby se toho dítě účastnilo. Mělo by totiž dostat možnost si zvolit alespoň téma a zájmovou náplň tábora, aby se mu tam líbilo. Když máte doma nadšeného přírodovědce, kterého pošlete na sportovně založený tábor, nemusí být v takové prostředí spokojený a tím tuplem bude chtít zpátky domů.
Základem toho, aby dítě na táboře vydrželo, je umět spát mimo domov bez přítomnosti maminky a tatínka. Chce to tedy chvíli trénovat třeba pobytem u babičky a dědy. Jestliže dítě toto nezvládne, lepší variantou pro něho bude příměstský tábor, kam bude denně docházet, ale nebude muset tam spát.
Mobil s sebou raději ne
Pravda je, že hodně dětí nakonec odloučení od rodičů na táboře zvládne na jedničku. Chvíli si posmutní, ale pak ho táboroví vedoucí vtáhnou do hry a zabaví natolik, že dítko na domov zapomene a je ve svém živlu s novými podněty a zážitky. Mobil byste mu ale s sebou dávat neměli, ostatně to někdy bývá i v podmínkách samotného pobytu na táboře, jinde je mobil sice povolen, ale jen v určitých hodinách. Nakonec vám přece může vaše dcera nebo syn domů posílat pohlednice. I to má své kouzlo.
Odjezd dítěte na tábor by neměl být pod přívalem slziček. Určitě si v klidu o všem se svým potomkem řekněte a vysvětlete mu, jak to bude na táboře probíhat. Dítě by mělo vědět, do čeho jde.
Zdroj:
- autorský text