Carolina Reaper je skutečnou výzvou pro milovníky chilli: Nejpálivější paprika na světě má 2 200 000 SHU
Co umí Carolina Reaper
Tuto papričku vypěstoval muž jménem Ed Currie ve městě Rock Hill v Jižní Karolíně v roce 2012. Označil ji HP22B.
Hybridní paprika vznikla spojením dvou jiných paprik, křížence Bhut Jolokia a červené odrůdy habanero. Paprika Bhut Jolokia byla až do roku 2007 oficiálně nejpálivější paprikou na světě. Carolina Reaper tento primát od roku 2015 převzala.
Pouze 3 cm dlouhé červené plody s vrásčitým povrchem působí velmi nenápadně. Zdání však klame, paprička je skutečnou výzvou pro milovníky extrémů. Intenzitu pálivosti se pokusili změřit studenti na Winthropově univerzitě. Ti dospěli k výsledku 2 200 000 SHU.
Status nejpálivější papričky pak potvrdila i Guinessova kniha rekordů, kde je oficiálně Carolina Reaper zapsaná.
Příběh nejpálivější papričky na světě
Autor papričky Ed Currie přitom k pozoruhodným výsledkům došel tak trochu omylem. Všiml si, že v regionech, kde poměrně hojně pěstují a konzumují chilli, se méně vyskytuje rakovina a srdeční onemocnění. Protože stejné nemoci sužovaly jeho rodinu, rozhodl se tuto teorii vyzkoušet.
Navíc se zamyslel nad tím, že onkologičtí pacienti mají problémy s vnímáním chuti. Dobře reagují na sladké. Zdálo se, že sladší paprika s vyšší pálivostí bude vhodný způsob, jak jídlu dodat nový rozměr.
To se skutečně povedlo, ačkoli v trochu jiném měřítku, než pěstitel čekal.
Díky své ovocné chuti se tato chilli paprička hodí do každého jídla. Využijí ji milovníci exotické čínské kuchyně i vyznavači klasického českého guláše.
Dávkovat je ji však nutné s velkou opatrností. V nadměrném množství bývá prakticky nepoživatelná i pro nadšené milovníky pikantních pokrmů. V přiměřené dávce se vám však odmění doslova přívalem endorfinů. Jen tuto extrémní papričku pro jistotu nikdy nejezte nalačno.
Zdroje: