Je čas zazimovat chatu: Jak ji připravit na zimu a předejít nepříjemným překvapením?

Je čas zazimovat chatu: Jak ji připravit na zimu a předejít nepříjemným překvapením?

Zima se blíží mílovými kroky a víkendy strávené na chatě pomalu nahradí dny v teple domova. Než ji však na několik měsíců opustíte, je důležité ji pečlivě zazimovat a nepodcenit její přípravu na zimní spánek. Víte, co všechno musíte zařídit, aby vás po návratu na jaře nečekaly žádné starosti?

Bezpečnost hraje prim

Jedním z prvních kroků je důkladně uklidit na chatě a v jejím okolí vše, co by mohlo přitáhnout pozornost zlodějů a samozřejmě zajistit všechno, co by zimu nemuselo přežít bez úhony. „Při úklidu a zabezpečení ale nemyslete jen na vybavení chaty, ale také třeba na úschovu nebo upevnění všech volně stojících předmětů včetně zahradního nábytku. Doporučuje se také uklidit všechny žebříky a nářadí, uložit vhodným způsobem nebezpečné a hořlavé látky a vypustit vodní systémy, aby nepopraskalo potrubí,“ říká Lenka Růžková z pojišťovny UNIQA. 

Pokud nemáte chatu pojištěnou, zvažte to i v případě, že se domníváte, že tam nemáte nic cenného. „Mnoho našich klientů si myslí, že jejich chata není až tak cenná, když si ale dají dohromady veškeré vybavení, stavbu a kolik by je případně škodní události stála, mnohdy jsou překvapení,“ upozorňuje Lenka Růžková.

O spolupráci poproste sousedy nebo vsaďte na technologie

Pokud máte chatu v oblasti, kde i přes zimu někdo bydlí, domluvte se se sousedy, aby se občas došli na barák podívat. Jestliže nemáte nablízku sousedy, využijte možnosti, které nabízí moderní technologie, a zapřemýšlejte nad instalací kamer. Právě kamery nebo pohybový senzor vás při detekci okamžitě upozorní přes mobilní aplikaci, a to rovnou spolu s pořízenou fotografií objektu. V případě, že nemáte chatu příliš daleko, je dobré ji čas od času osobně zkontrolovat.

Důkladně zkontrolujte všechna okna a nezapomeňte na střechu

Zavřít okna, okenice a zamknout dveře, případně závoru, to je samozřejmostí. Nezapomeňte ale ani na ty nejmenší otvory. Zloději se umí dovnitř dostat i jen přes nedovřené okno. Kromě mechanických zábran, jako jsou závory nebo mříže, se vyplatí zvažovat i kvalitní dveře s bezpečnostní třídou RC2, kterou doporučují pojišťovny i odborníci. Rovněž nezapomeňte uzavřít veškeré otvory, aby se dovnitř nedostali hlodavci nebo jiní škůdci. Pozornost věnujte také okapům, ty vyčistěte a zbavte je veškerého listí, mechu a dalších nečistot, kvůli nimž by mohly zamrzat a popraskat. „Žlaby snadno vyčistíte obyčejným koštětem, a pokud je něco zaseknuté v odtokových trubkách, použijte silný proud vody,“ radí Eduard Ponec, spoluzakladatel společnosti Betonpres, výrobce střešní krytiny. V případě, že má chata starší střechu, prasklé tašky mohou v mrazu způsobit rozsáhlejší škody. „Drobné praskliny se v mrazu rozšiřují a umožňují průnik vody. Je důležité také zkontrolovat, zda jsou tašky dobře ukotvené. Některé firmy pouze pokládají, což může způsobit problémy,“ popisuje Eduard Ponec. 

Voda, plyn a elektřina pod kontrolou

Zamezte případným škodám, které by mohly vzniknout například prasknutím vodovodního potrubí. Vypněte hlavní přívod vody a vypusťte zbývající vodu z trubek. To samé platí pro plyn a elektrické spotřebiče – ty odpojte ze zásuvek, abyste minimalizovali riziko vzniku požáru nebo jiných nehod.

Jak na vlhkost a plísně?

Vzhledem k tomu, že se v chatě nebude během zimy větrat ani topit, může zvýšené množství sněhu nebo kolísání teplot způsobit poškození omítek a zdí, což vede k vlhkým a plesnivým skvrnám. Z tohoto důvodu není od věci přesunout nábytek dál od stěn a nechat otevřená dvířka u skříní, komod a dalších úložných prostor. Oblasti, kde se vlhkost hromadí nejvíce, ošetřete prostředky proti plísni, nebo je vybavte izolační nopovou fólií. 

Zdroj: Komerční sdělení

Co dělat, když chatu navštíví zloději?

Po zimě se někteří majitelé chat vracejí a zjišťují, že byli vykradeni. Jestliže se něco takového stane, do chaty nevstupujte a počkejte na příjezd Policie. Pokud přeci jenom potřebujete do chaty vejít, například zavřít okna kvůli nepříznivém počasí, na nic jiného nesahejte. Na prohlídku chaty či chalupy a zjištění, co bylo odcizeno nebo poškozeno, bude čas, až svou práci dokončí kriminální technik. Kvalitní vyhledávání a zajištění stop a jejich vyhodnocení je mnohdy jediným důkazem. „Jste-li pojištěni, nahlaste škodu a pořiďte fotodokumentaci. Postupujte podle pokynů pojišťovny. Je možné, že bude chtít provést na místě prohlídku. Nelikvidujte ani zničené věci a neopravujte poškozené věci, dokud k tomu nedá pojišťovna souhlas,“ uzavírá Lenka Růžková z UNIQA. 

Autor: Komerční článek

Novinky