Jaro je příležitostí ke zlepšení kvality vašeho trávníku

Jaro je příležitostí ke zlepšení kvality vašeho trávníku

Jaro je tady, a zahrádkářům a dalším majitelům zelenajících se pozemků nezbývá, než se pustit do úprav a výživy travnatých ploch. Někdo bude trávník teprve zakládat, další revitalizovat, jinde potřebuje zatravněná plocha jen drobnou údržbu.

Trávníky se začaly probouzet ze spánku a je tedy na vás, abyste si zajistili zdravý, hustý a svěží pažit. I když je nyní na zahradě práce nad hlavu, na trávníky nesmíte zapomínat. A kdo péči o ně nepodcenil na podzim, bude mít jarních povinností o to méně.

Jarní obnova trávníku

Pokud jste nechali přes zimu na travní ploše spadané listí, vyhrabejte je co nejdříve. Listí bývá původcem plísní i jiných chorob a trávník může v takových místech začít vyhnívat. Při tom také rozhrňte krtince a vysbírejte kamínky a klacíky. Následně přichází na řadu další činnosti, a to je vertikutace, hnojení a zalévání. V případě, že se vám v trávníku rozšířil mech, je zapotřebí také vápnění.

Provzdušňování trávníku

Od podzimu do jara se v trávníku vytvoří travní sušina čili travní plsť. Jedná se o odumřelé části plevelů a dalších rostlin, mechu, a také zbytků posečené trávy. To všechno vytvoří nepropustnou vrstvu, která brání jak přístupu vody ke kořenům trav, tak i kyslíku. Máte-li jen malý trávník, postačí vyhrabání kovovými hráběmi, které sušinu odstraní. Kovové hroty hrábí zároveň i částečně prokypří půdu, a tak dojde k provzdušnění trávníku.

Na větších travnatých plochách je lepší provést vertikutaci příslušným nástrojem. Vertikutace trávníku je v podstatě prosekání půdy strojem nebo speciálním nástrojem, přičemž se odstraní plsť, půda se provzdušní a prořežou se kořínky travin, takže trávník bude lépe růst. Vertikutátor si můžete koupit, zapůjčit, anebo si tuto práci nechat provést odbornou firmou.

Pokud byste jarní očistu trávníku neprovedli, riskujete, že ho napadnou a rozšíří se houbové choroby, že trávník vylysá nebo zakrní kořenový systém travního porostu a v létě dojde k odumírání stébel, protože kořeny nedosáhnout na vláhu ve spodních vrstvách půdy.

Jarní přihnojování trávníku

Každou travní plochu, a zejména trávníky, které jsou během sezony hodně namáhané, byste měli dvakrát ročně přihnojovat. A na jaře se používají hnojiva v trochu jiném složení než na podzim. Po vertikutaci odstraňte z travní plochy uvolněnou suchou hmotu, nechte několik dní odpočinout a pak dobře zalijte. Anebo se vám poštěstí, že přijde déšť. Pak můžete použít speciální granulované trávníkové hnojivo s dlouhodobým účinkem, které je přímo pro jarní hnojení trávníků určeno. Tak budou živiny působit průběžně a nedojde k prudkému nárůstu trávy. Nehnojte nasucho, mohli byste trávník spálit.

Vápnění trávníku

Vápněním se snižuje kyselá půdní reakce a tím dokážete omezit tvorbu nežádoucích mechů. Použít lze jak český vápenec, tak i dolomitický. V prodejnách si můžete vybrat produkty od různých výrobců. Anebo nechte celou jarní péči o trávník na odbornících. Zejména v Libereckém kraji vám může pomoci společnost SEKPRO.

Založení nového trávníku

Proces založení trávníku může začít právě teď, ve druhé polovině března. Půda má být prokypřená (rytí nebo kultivátor) a vrstva ornice by měla mít 15-20 cm. Může být promísena i s pískem. Plochu vyčistěte, což znamená, abyste odstranili kameny, plevel, kořeny a další hmoty, které do trávníku nepatří. Pak terén srovnejte, ale ponechte nakypřený.

Půdu poté mírně provlhčete a můžete začít s výsevem. Zvolte správný druh osiva – pro okrasný trávník (parková směs), trávník pro vysokou zátěž (hřištní směs), trávník pro stinná místa, směs lučního kvítí pro kvetoucí trávníky aj. Rychlým řešením je trávník v rolích, které prostě jen položíte a zaléváte.

Po výsevu je vhodné plochu buď zaválcovat, aby se semínka v zemině usadila, anebo můžete vzít zeminu a tenkou vrstvou ještě osivo zasypat. Semena lépe vzejdou, a také vám je nevyzobou ptáci. Založení trávníku na velkých plochách může být jak časově, tak i fyzicky hodně náročné. Z toho důvodu je vhodnější povolat na tuto práci odborníky.

Dosev po vertikutaci

Až vyhrabete vše, co po provzdušnění trávníku zbylo, vyrovnejte terén a posypte holá místa travní semenem. Ty pak překryjte asi třímilimetrovou vrstvou zeminy, smísené s trochou písku. Anebo využijte kompostovou zeminu.

Autor: Komerční článek

Novinky