Jaké existují technologie tisku na textil a kterou vybrat?
Přímý digitální tisk
Funguje to vlastně velmi podobně jako klasická tiskárna. Jen to samé dokáže digitální tisk přenést na tričko. Jde o velký stroj, který tiskne inkoustovými barvami, které se následně vysuší. Nejste nijak omezeni v počtu barev a barevné přechody nebo složité obrazce nejsou žádný problém. Nedokáže však tisknou velmi výrazné nebo reflexní barvy. Na bílé bavlněné látky dokáže potisk natisknout natolik precizně, že jej pohmatem vůbec necítíte.
Sítotisk
Jedná se v současnosti o nejrozšířenější metodu. Jedná se v podstatě o vytvoření síta na základě grafiky, kterým je následně protlačována barva na textil. Znamená to ale, že pro každou barvu je třeba připravit samostatné síto, což je poměrně náročné. Platí tedy, že čím větší množství triček chcete nechat potisknout, tím vyjde tento tisk levněji. Výsledek je ale velmi sytý a trvalý.
Fólie
Takto se většinou tiskne v obchodech, kde vám potisk provedou takzvaně na počkání. Někdy se také této metodě říká nažehlování, jelikož obrázek je pomocí tepla a tlaku fixován na textil. Můžete použít fólii flex, který připomíná gumu a z ní se vyřeže požadovaný tvar. Barva je velmi sytá a je možné natisknout také zářivé, reflexní, zlaté, či texturové nápisy nebo vzory. Druhou možností je transferová fólie, která se ořízne, a poté ji kvalitní lisy na textil natisknou na tkaninu. Bohužel ale platí, že již po prvním praní může začít fólie praskat a látka také kvůli potisku ztrácí pružnost a hůře se udržuje.
Výhody a nevýhody
Vybrat si správnou technologii tedy není snadné, ale většinou záleží na vašich plánech a potřebách.
Jde-li vám jen o vytvoření vtipného doplňku nebo jednoho dárkového trička, pak je lepší zvolit levnější fóliovou metodu, která vám umožní vytvořit vše, co budete chtít za velmi rozumné peníze. Oproti tomu, jestliže plánujete s potiskem podnikat a prodávat ve velkém, je nutné vsadit na kvalitu a odolnost, kterou vám fólie prostě nemohou nabídnout.
Zdroje: