Jak udržet šperky stále lesklé: Základní pravidla
Jak vyčistit šperky doma
U zlatých šperků se nemusíte obávat změny barevnosti, jako tomu je například u stříbra a jeho černání. Zlato je mimořádně odolné vůči korozi i dalším chemickým vlivům, proto se také používá k pozlacování méně ušlechtilých kovů. I tak je ale dobré zlaté šperky čas od času očistit od nánosů prachu, potu a dalších nečistot, které na nich při nošení ulpívají. Sami možná budete překvapeni, jak po takové lázni šperk prokoukne. Nepotřebujete k tomu přitom nic, co byste neměli běžně doma. Připravte si misku s vlažnou vodou, do které rozpustíte trošku tekutého mýdla nebo prostředku na mytí na nádobí. Zlaté šperky v této vodě nechte minutu až dvě namočené. Tímto způsobem změknou nečistoty, které pak jemným kartáčkem můžete očistit. Šperky pak opláchněte pod čistou vodou a na látkovém ubrousku nechte volně oschnout.
Pokud není znečištění nijak velké, stačí když šperk po sundání otřete navlhčeným hadříkem. Odmění se vám krásným leskem a bude vypadat téměř jako nový.
Patiny se nebojte, drahokamy ale opatrujte
Čemu u zlatých šperků zabránit nejde, tak je jemná patina, která se na jejich povrchu po nějaké době nošení tak či tak objeví. Nejvíce zřetelné je to u šperků s hladkým lesklým povrchem a také u prstenů, které se častěji dostávají do kontaktu s různými materiály a předměty. Zmatnění šperku by nemělo být vnímáno jako jeho vada, spíše jde o projev toho, že s vámi šperk žije a že ho nosíte. Pokud byste ho raději viděli znovu zářivý, můžete si ho nechat přeleštit ve zlatnictví.
Zvýšenou pozornost je ale potřeba věnovat drahým kamenům. Ty jsou totiž výrazně náchylnější k poškození, a náprava je pak mnohem složitější, ne-li nemožná. Některé kameny, jako je třeba přírodní ametyst, akvamarín nebo perly, jsou citlivé ke ztrátě barvy či lesku, pokud jsou delší dobu vystavené slunečnímu záření nebo prudké změně teploty. Svědčit jim nemusí ani chlorovaná voda v bazénu nebo slaná mořská voda či chemické a kosmetické prostředky. Nejlépe tedy své klenoty ochráníte, když je před koupáním či domácími pracemi odložíte. A jak je to vlastně s diamantem? Může se poškodit? Ač se jedná o nejtvrdší kámen na světě, a nemělo by mu hrozit poškrábání, je relativně křehký, a tudíž se může rozlomit například po pádu z výšky o tvrdou zem.
Správné skladování šperků
Zlaté šperky by měly být ideálně uložené ve šperkovnici, kde se na ně nepráší, a každý kousek má dostatek místa. Tímto se vyvarujete jak zamotání řetízků, tak i poškrábání šperků. Oblíbené je také pravidlo, podle kterého bychom si šperky měli nasazovat jako poslední, a sundávat jako první. Vyhnete se tak možnému zachycení o oblečení a minimalizujete i kontakt s parfémy a dalšími kosmetickými prostředky.
Nakonec je ale potřeba zdůraznit, že šperky nám mají hlavně přinášet radost, a ne starost. Pokud přeci jen váš milovaný šperk dojde k nějaké újmě, obraťte se na profesionální klenotnictví, kde vám ho ve většině případů dokáží opravit.