Jak naplánovat rozpočet na vzdělání dětí?
Čas jako klíčová komodita spoření i investování
Ať už se rozhodnete pro spořicí účet, investice, nebo stavební spoření pro děti, je pro výnosnost důležitý čas a pravidelnost příspěvků. V dlouhodobějším finančním horizontu (10 a více let) vám bude stačit spořit nižší částky, naopak čím méně času zbývá do výběru prostředků, tím více budete muset odkládat. Proto se vyplatí založit „konto na vzdělání“ klidně už při narození dítěte.
Odhad budoucích nákladů na vzdělání
S věkem dítěte se finanční nároky na jeho vzdělávání mění. Výbava pro prvňáčky letos vyjde i na 12 000 Kč, levnější varianta středně kvalitního vybavení bude stát zhruba polovinu. Jedná se sice o jednorázový výdaj (a v součtu všech nákladů na vzdělání jde o kapku v moři), přesto byste na něj měli myslet a mít připravenou potřebnou částku. Podobně je tomu při nástupu potomka na střední školu a univerzitu, náklady však násobně vyrostou. Na co nezapomenout při plánování rozpočtu?
Školné a poplatky
Pokud si nevyberete z veřejně financovaných škol, bude nákladnou položkou u soukromých zařízení školné. Ceny se liší podle typu školy a oboru, za akademický rok běžně zaplatíte desítky tisíc Kč. Výuka ve státních ústavech je sice zdarma, ale i tak počítejte s možnými poplatky (školní potřeby, mimoškolní činnosti apod.).
Učebnice a vybavení
Kromě učebnic, sešitů, psacích potřeb a dalších nezbytností bude vaše ratolest postupně potřebovat i náročnější vybavení. Kalkulačka, rýsovací stůl, notebook či tablet pro něj mohou být v budoucnosti nepostradatelné a do úspor snadno udělají markantní zářez.
Ubytování a strava
Jestliže se potomek rozhodne studovat mimo domov, měli byste mít připraveny prostředky na jeho ubytování (internát, koleje, spolubydlení či privátní bydlení) a stravu.
Doprava
Každodenní či víkendové dojíždění domů nebo na brigádu může ukrojit významný díl měsíčního rozpočtu.
Kapesné
S odrůstáním dítěte budete muset sáhnout do kapsy hlouběji i pro jeho výdaje na vlastní potřeby a zábavu. Teenageři a mladí dospělí by měli mít možnost vydělat si vlastní peníze a ideálně jejich část spořit na zajištění své budoucnosti.
Stipendia a státní podpora
Zjistěte si, jaké možnosti stipendií či programů na podporu vzdělávání se vám nabízejí. Využijte i daňové úlevy na studujícího potomka, slevy na jízdném a další způsoby úspory.
Jak našetřit dětem na vzdělání?
Nyní byste měli mít realistický odhad, kolik budou stát školní léta vašeho dítěte. Jak ale takovou sumu našetřit?
-
Odhadněte potřebné náklady na jednotlivé etapy vzdělávání.
-
Kolik času zbývá do nástupu dítěte na základní, střední nebo vysokou školu?
-
Spočítejte, jak jste na tom teď a kolik zvládnete měsíčně odkládat. Obecně se doporučuje alespoň 5–10 % měsíčního příjmu, ale každá rodina má jiné možnosti.
Stanovte si cíl a časový horizont a snažte se najít způsob, jak své peníze rozmnožit na požadovanou částku. Kromě spoření můžete také investovat, jestliže však nemáte zkušenosti, vyplatí se vám návštěva finančního či investičního poradce.
Tip: Se stavebním spořením pro děti od MONETA Money Bank získáte kromě skvělého úroku i finanční bonus od státu 1 000 Kč každý rok.
Lekce finanční gramotnosti
Přizvěte k počítání a rozhodování i toho, koho se vše týká. Máte výbornou příležitost předat svému dítěti nejen základy finanční gramotnosti, ale také se společně pobavit o jeho plánech do budoucna.