Zimní péče o trávník: Vyvarujte se těchto chyb
Trávník je nutné zazimovat včas!
Podobně jako zahrádkář také trávník nezbytně potřebuje odpočinek! Aktivní péče o trávník by měla být ukončena ideálně na přelomu října a listopadu, nejdéle do příchodu prvního zimního mrazu. V okamžiku, kdy je z trávníku sesbírané listí, trávník je ošetřen vertikutátorem, naposledy posekán a na zimu pohnojen, měl by mu být poskytnut prostor k zaslouženému zimnímu spánku. Je ovšem třeba pamatovat na to, že vertikutace i posekání trávníku do výšky zhruba 4-5 cm by neměly proběhnout příliš pozdě. V takovém případě jsou totiž tyto činnosti trávníku spíše na škodu.
Trávníku uleví nášlapné kameny
Pokud je to možné, doporučuje se vyhnout se v zimním období chůzi po trávníku, protože není schopen dostatečně regenerovat. V opačném případě dojde k tomu, že se křehká stébla polámou a trávníku na jaře trvá delší dobu, než dojde k jeho obnově. Ideální situace nastává, když je trávník pokryt vrstvou sněhu, která funguje jako izolace před mrazem a ledovým větrem. K tomu, aby byl okrasnému trávníku skutečně v zimě dopřán zasloužený odpočinek, je vhodné ho osadit malými nášlapnými kameny. Tímto způsobem vytvořené cesty nejen vypadají esteticky, ale současně poskytují ochranu nejen trávníku, ale rovněž člověk si ve sněhu a dešti nenamočí boty.
Podzimní listí nemá na trávníku co dělat
Pravděpodobně nejčastější chybou zahrádkářů je, že nechávají na trávníku přes zimu ležet podzimní listí. Pár zatoulaných listů sice trávníku opravdu neuškodí, ale pokud je na trávníku silná vrstva, nepustí k němu dostatek vzduchu a světla. Následkem je vznik plísní a úhyn trávníku. Shrabané listí navíc nalezne své využití při mulčování trvalkových záhonů. Pod keři nebo živými ploty je listí i cenným úkrytem na zimu pro ježky a různé druhy hmyzu.
Před zimou si trávník zaslouží podzimní speciální hnojivo
Zárukou kvalitního zeleného trávníku na jaře je poskytnout mu dostatek hnojiva. Čím více byl trávník v zimě namáhán, tím by měl dostat více hnojiva. Někteří zahrádkáři hnojí na podzim jarním nebo letním hnojivem, což je samozřejmě chyba. Tato hnojiva obsahují značný podíl dusíku, který je nutný pro zdravý a vitální růst. V zimě by však zvýšený růst zapříčinil ztenčení trávníku a změknutí, což by ho učinilo náchylnějším k plísním a mrazu. Podzimní hnojiva proto obsahují jen málo dusíku, ale značné množství draslíku, který trávu posiluje a činí ji odolnější směrem k teplotním extrémům a různým chorobám.
S koncem zimy péče o trávník opět začíná
Péče o trávník by měla začít hned po roztátí posledního sněhu. Je potřeba ho hráběmi zbavit listí a větviček a poprvé na jaře pohnojit. Zhruba po dvou týdnech od těchto úkonů se doporučuje první posekání za sucha. Pokud to zahrádkář uzná za vhodné, je rovněž ideální doba k ošetření vertikutátorem.