Proč si pořídit želvu jako domácího společníka
Proč si pořídit želvu
Želvy suchozemské jsou nejvhodnější pro rodiny s dětmi, jelikož bývají kontaktnější než jiné druhy želv. Jsou vhodným společníkem také pro alergiky. Pokud se pro pořízení želvy rozhodnete, můžete očekávat, že s vámi stráví zbytek vašeho života.
Čím želvu krmit
Jsou nejčastěji býložravé, krmíme je především zelenými listy, například pampeliškovými, jitrocelovými nebo jetelem. V zimě volíme listový salát nebo čínské zelí, přidávat můžeme i speciální granule. Pro trávicí trakt želvy je nutné stravu celoročně doplňovat kvalitním senem. 10 % stravy mohou obsahovat pochoutky v podobě ovoce, obzvlášť ovoce červené barvy želvy milují.
Jak želvu chovat
Kromě stravy je důležité dodržet speciální podmínky v terarijním prostředí. Terárium by mělo být dlouhé minimálně jeden metr a dostatečně vysoké, aby želva neutekla. Důležité je umístit terárium na místo, které se nepřehřívá, ani zde není průvan. V teráriu želvě vytvoříme různé teplotní zóny, na jedné straně 40 °C, které vytvoříme pomocí žárovky s časovačem, na druhé straně ochlazovací 20–25 °C zónu. Želva miluje vodu, proto jí občas můžeme dopřát koupel nebo sprchu. Pokud máte zahradu, dopřejte želvě v létě venkovní výběh. I venku je však důležité dodržet různé teplotní zóny. Ve výběhu by mělo být jak teplo, tak chladný stín.
Pokud se pro pořízení želvy rozhodnete, můžete očekávat, že s vámi stráví zbytek vašeho života.
Kromě želvy uhlířské, která v zimě pouze více odpočívá, potřebují všechny suchozemské želvy, přibližně od věku 3 let, hibernovat. K zimnímu spánku musíme želvu připravit 2–3 týdny předem. Postupně ji ubíráme potravu, světlo i teplotu, pak želvu přeneseme do vlhké místnosti s teplotou 2–6 °C.
Pokud chcete mít doma trpělivého a kontaktního společníka, který ocení pozornost, ale nevyžaduje vaši neustálou přítomnost, je želva skvělou volbou. Než si želvu pořídíte, kontaktujte nejbližší chovatelskou stanici, kde vám do začátku poskytnou ty nejlepší rady.
- Autorský text