Zázračná jarní kúra pro půdu: Tajná směs, díky které budou rostliny růst jako divé


Jarnímu vysazování okrasných i plodících rostlin předchází obvykle zevrubná inspekce celého prostoru zahrady a vyhodnocení nutných oprav či příprav, které je nutné provést. Jednou z nich je i posouzení kvality půdy, a to zejména ve vymezených prostorách, jako jsou truhlíky, květináče a zvýšené záhony. I běžné záhony však mohou být po předchozí sezóně a zimě vyprahlé a půdě mohou chybět důležité živiny. Nedostatek všech výživných složek je možné řešit hnojivem, případně vhodným střídáním a kombinací plodin, které postupně odčerpávají a doplňují živiny pro jiné. Půdu je možné také předběžně vyživit různými způsoby, k dispozici je hned několik receptů.
Jak na jaře obohatit půdu o živiny
Klasický způsob, jak půdě na jaře dodat živiny, zahrnuje zapracování organických látek, tedy hnojiva, které obsahuje všechny vhodné živiny, tzn. dusík, uhlík, vápník a další. Většina domácích zahrádkářů v takovéto chvíli sahá po přírodních substancích, jako je hnůj (který je možné běžně zakoupit v zahrádkářských potřebách) nebo kompost (který si obvykle sami připravují na zahradě nebo v kompostéru v domácnosti). Zapracování se provádí v několika krocích, které obvykle současně pomáhají odstraňovat plevel, jelikož spočívá v rytí a obracení půdy tak, aby se do povrchových vrstev dostala lépe vyživená ornice. Postup pro zapracování výživné látky a další tipy, jak půdu obohatit o živiny naleznete také v následujícím videu.
Další recepty na obohacení půdy o živiny
Kromě přírodního hnoje nebo kompostu je možné půdu obohatit také přidáním dalších organických složek, které si sami připravíte doma z běžných surovin. Nejčastěji se k tomuto účelu doporučují banánové slupky, ale také třeba vaječné skořápky, či kávová sedlina. Právě kombinace těchto tří složek bývá považována za ideální pro přírodní přihnojení zeminy. Každá z nich totiž půdě dodává jiný set živin, vždy je však dobré volit ty z nich, které vyhovují rostlinám, jež se do půdy chystáme zasadit (káva nebo kávová sedlina například půdu přikyseluje, což nemusí být pro všechny rostliny vhodné).
Jak se přírodní hnojení zapracovává do půdy
V některých případech se tyto suroviny přidávají přímo na kompost a postupně je do něj rozmělňují klasické rozkladné procesy, jejich zapracování do půdy je však možné provést také jinými způsoby. Banánové slupky je možné namočit do vody a nechat mírně fermentovat. Vaječné skořápky se rozkládají velmi dlouho, ideálně se jimi přihnojuje, pokud jsou vysušené a rozdrcené až na prášek (klidně je možné je přidat do koktejlu z máčené banánové slupky). Kávová sedlina (i samotná mletá káva) se obvykle používá tak, že se jednoduše promíchají s půdou – uvolní do ní potřebné látky a obvykle také působí jako repelent pro některé škůdce (velmi často se doporučuje jako ochrana proti slimákům).