Základní výbavička: Seznam těch nejdůležitějších věcí pro miminko, na které byste rozhodně neměli zapomenout
Cestování a přeprava miminka
Hlavními věcmi pro přepravu miminka jsou hlavně autosedačka a kočárek. Při výběru autosedačky se určitě nevyplácí šetřit, protože jde hlavně o bezpečí vašeho malého drobečka. První autosedačky se nazývají vajíčka. Ty bývají od 0 do cca 13 kilogramů. V posledních letech jsou za nejlepší sedačky považovány ty, které jsou již se zabudovaným isofixem.
Co se týče kočárku, je na každé mamince, jaký si vybere. Samozřejmě musí myslet vždy na to, co od něj očekává a také kde s ním má v plánu jezdit. Je lepší si kočárky prohlídnout v kamenném obchodě a vyzkoušet si je. První variantou kočárku je vždy konstrukce a korbička. V pozdějším věku se dítě dává do sportovního kočárku. Můžete si je nakoupit zvlášť anebo se prodávají rovnou dvojkombinace. Ke kočárku je třeba si dokoupit moskytiéru a také pláštěnku.
Zde tedy na seznam patří:
- autosedačka + isofix
- fusak do autosedačky
- kočárek
- fusak do kočárku
- pláštěnka
- moskytiéra
- rukávník ke kočárku
- přebalovací taška ke kočárku
Pro další cestování lze využít nosítko. Nezapomínejte na to, aby bylo od ověřených výrobců a aby bylo ergonomické. Dále také pokud budete chtít někde s miminkem přespat, je pro vás vhodné přikoupit cestovní postýlku.
Spánek
Spánek je pro miminko opravdu velmi důležitý. Ze začátku bude nejvíce času trávit nejen u své maminky, ale hlavně ve své postýlce. Tu můžete vybrat i rostoucí, vydrží tak dítku déle. Důležité je koupit kvalitní matraci, aby miminko mělo správný vývoj páteře a aby se zamezil vznik skoliózy. Některá miminka milují hnízdečka, takže jej doporučujeme koupit, protože se v něm ti malí drobečkové cítí v bezpečí. Textilie by měly být hypoalergenní.
Když už jsme u toho bezpečí, je doporučováno mít pro miminko monitor dechu a chůvičku. Dnes už by monitor dechu měl být nutností a povinností každé základní výbavy pro novorozence.
- postýlka (nebo koš či kolébka)
- matrace – kvalitní
- polštářek a peřinka (polštářek by se neměl používat minimálně do 1 roku života)
- spací pytel – v případě, že nechcete peřinku nebo dečku
- hnízdečko
- zavinovačka
- prostěradlo – alespoň 3x, aby bylo možné jej při jakékoli nehodě vyměnit
- chránič prostěradla
- monitor dechu
- chůvička nebo kamera
- lehátko – pro odpočinek
Přebalování
Hodně záleží na tom, zda budete chtít využívat pleny jednorázové nebo látkové. Ať už se rozhodnete, že budete používat jednorázové, je dobré mít i ty látkové. Využít je můžete třeba na utírání pusinky nebo na přikrytí dítěte při horkém letním počasí. Jednorázových plen není doporučeno nakoupit velké množství, protože je možnost, že miminku nebudou sedět a budete muset vyzkoušet jiné.
- přebalovací podložka
- přebalovací pult
- vlhčené ubrousky a nebo např. perlan
- látkové pleny
- jednorázové přebalovací podložky
- krém proti opruzeninám – např. bepanthen, sudokrém apod.
Koupání
Pro rodiče, kteří nemají žádné zkušenosti s koupáním, bývá koupání ze začátku velmi stresující záležitostí, ale nemějte obavy, brzy se stane vaším oblíbeným rituálem. Mějte na paměti, že teplota vody by měla být okolo 37 °C, a proto je dobré si pořídit teploměr do vody. Dále pokud chcete na miminko používat kosmetické výrobky, je nutné mít nachystané pouze přípravky určené pro novorozence a miminka.
- vanička nebo koupací kyblík
- lehátko do vaničky
- teploměr do vody
- žínky
- osušky
- dětský hřebínek / kartáček na vlásky
- štětičky do uší pro miminka
- dětský olejíček
- nůžky na nehty anebo pilník
Lékárnička pro miminko
Ačkoli víme, že se dá vždy vše dokoupit až po příjezdu domů a dle potřeb, ale myslíme si, že je dobré mít nějaký základ doma.
- teploměr
- nosní odsávačka
- líh na ošetření pupíku
- gázové čtverce
- léky na snížení teploty
- borová voda nebo ophthalmo-septonex na oči
- mořská voda do nosu
- rektální rourka – ta by se měla využívat jen v nutných případech při dětské kolice, rozhodně ne pravidelně
- nahřívací polštářek na bolavé bříško
- mastička pupík na prdíky
Krmení
Zde záleží na tom, zda kojíte, nebo ne. V každém případě je dobré mít nachystanou alespoň jednu lahvičku pro novorozence.
Při kojení:
- krém na bradavky
- kojící polštář
- kojící podprsenky
- vložky do podprsenky
- odsávačka mateřského mléka – ta je velkým pomocníkem například při počínajícím zánětu prsu nebo když potřebujete odsát mléko do zásoby
- sáčky nebo lahvičky pro skladování mléka
- kojící čaj
Když nekojíte:
- alespoň jedna nebo dvě lahvičky na mléko
- umělé mléko
- náhradní savičky
- lahev na čaj či vodu
- ohřívačka lahví
- kartáč na mytí lahví, popř. i sterilizátor
Oblečení
Při nákupu oblečení záleží na tom, v jakém ročním období se miminko narodí. Základními velikostmi pro miminka jsou 54, 56 a 62. Ideálním materiálem je 100% bavlna.
- kojenecké body – doporučujeme si nakoupit body se zapínáním na straně. To jistě oceníte, protože ze začátku se budete bát manipulace s křehkou hlavičkou miminka
- bavlněné dupačky
- overaly
- kabátky, bundy, mikiny
- bavlněné čepičky
- ponožky
- rukavičky
Pro miminko, které se narodí v zimě
- zimní kombinéza
- zimní čepice
- zimní rukavice
- teplejší mikiny, bundy, kabátky
I když možná budete chtít spoustu roztomilých oblečků, abyste ukázali své dítě, věřte, že vaše dítě nepotřebuje v prvních několika týdnech nic fantazijního. Takže držet se jednoduchého a cenově příznivého oblečení je v pořádku. Nejlepší je nekupovat příliš mnoho novorozeneckých oděvů, protože vaše dítě z nich vyroste rychlostí blesku.
Zvládli jsme si zde shrnout základní věci, které potřebujete pro své miminko. Až po narození miminka opravdu zjistíte, co budete potřebovat a bez čeho se naopak obejdete. Všichni víme, že ten malý dokonalý uzlíček potřebuje hlavně vás. Nezapomeňte, že tento seznam je pouze orientační.