Čím lze docílit správně husté konzistence guláše?
Přidejte do guláše více cibule a máte zahuštěno!
Ne každý je fanouškem klasické jíšky vytvořené z mouky a tuku. Ne každý klasickou verzi jíšky může použít. Především celiaci a lidé se zájmem o zdravější stravování si mohou při zahuštění guláše pomoci i jinak. Zahustit ho lze například cibulí. Kolik cibule do guláše použít? Tolik, kolik máte masa. A možná i o něco více. Vždyť právě cibule spolu s masem tvoří gulášový základ. Dostatečné množství rozvařené cibule guláš zahustí a vy už do něj nebudete muset přidávat nic jiného.
Zdravější verzi guláše můžete zahustit lilkem
Pokud se chcete klasickým tipům pro zahuštění guláše z nějakého důvodu vyhnout, vyzkoušet můžete ten netradiční, a to zahuštění guláše lilkem. Lilek nemá výraznou chuť, a proto jej mohou pro zahuštění guláše použít především celiaci. Svou nevýrazností lilek chuť guláše nijak nenaruší a má jen velmi málo kalorií. Slupky zbavený lilek na jemno nastrouhejte, přidejte do guláše v konečné fázi jeho vaření a povařte ještě 15 až 20 minut.
Guláš lze zahustit cuketou
Podobným způsobem vám guláš zahustí také cuketa. I ona má podobně jako lilek nevýraznou chuť i schopnost omáčku zahustit. Cuketu můžete použít zejména v létě, když je cuketová sezóna v plném proudu.
Na vločky a hrašku se při zahušťování guláše moc nespoléhejte
Zahušťovací schopnost mají i vločky nebo hraška. Po těchto surovinách bychom však sáhli až v tom případě, že ve spíži při vaření guláše nenajdete suchý chleba, mouku nebo brambory, tedy suroviny, kterými se guláš běžně zahušťuje. Jak vločky, tak i hraška guláš zahustí, avšak ovlivní jeho chuť natolik, že už si na guláši nemusíte pochutnat.
Zdroje: