Podzimní vápnění sníží kyselost půdy, zvýší hladinu pH a zajistí zdravější rostliny
Zahradní či dolomitické vápno
Existují různé druhy vápna, ale ne všechny jsou vhodné pro účely terénních úprav. Vápno určené k použití na zahradě se označuje jako zahradní, případně dolomitické. Vápno vyrobené z rozemleté horniny, vápence nebo dolomitu, má vysoký obsah vápníku, snižuje kyselost půdy a zvyšuje hladinu pH. Dolomitické se od klasického zahradního liší tím, že kromě vápníku obsahuje i hořčík.
Před použitím otestujte pH půdy
Nejvhodnější hodnota pH pro zahradní půdu je mezi 6 a 7. Většině zeleniny, ovoce a okrasných rostlin se daří v půdě, která má pH mezi 5,5 a 6,5. Vápenitou půdu ocení zejména zelí, růžičková kapusta, brokolice a jiní zástupci čeledi brukvovitých, dále fazole, listová zelenina nebo rajčata.
S pomocí volně prodejného testu si můžete ověřit, jak na tom jste, a pokud bude hodnota pH nižší než 6 (respektive 5,5), měli byste snížit její kyselost přidáním zahradního vápna. Příliš kyselá půda povede k nemocným rostlinám. Může se zdát, že přidání hnojiva pomůže, ale je to nákladné a spíše dočasné řešení, se kterým navíc riskujete znečištění podzemních vod nadměrným množstvím živin. Šetrnějším a účinnějším řešením je aplikace levného zahradního vápna, jež uvolní stávající výživu pro rostliny v půdě.
Buďte však opatrní a přidávejte vápno postupně, než abyste ho vysypali najednou. Nechcete to přece přehnat a skončit s půdou, která bude příliš zásaditá. Nejlepší je vápno rovnoměrně rozprostřít po zemi a poté kultivovat do půdy. U menších zahrad vám s rovnoměrnou aplikací pomůže rozmetadlo. Pracujete-li s většími záhony, použijte tvrdé hrábě nebo kultivátor k jemnému uvolnění horních 7 až 10 cm půdy po vápnění.
Množství vápna, které byste měli aplikovat, závisí nejen na přirozeném pH půdy před ošetřením, ale také na jejím typu. Jílovité potřebují nejvíce vápna, písčité nejméně a někde uprostřed se nacházejí hlinité půdy. Např. ke zvýšení pH z 5,5 na 6,5 je zapotřebí 0,7 kg zahradního vápna na písčitou půdu, přibližně 0,8 kg na hlinitou půdu a 1 kg na jílovitou půdu.
Vápno přidejte na podzim, eventuálně na jaře
Aplikace zahradního vápna během horkého a suchého počasí může půdu vysušit, rozhodně to tedy není práce vhodná na léto. Perfektní čas pro použití zahradního vápna nastává na podzim. Nízké podzimní teploty v kombinaci s nadcházející zimní vlhkostí umožní vápnu účinkovat bez nebezpečí vysychání půdy nebo stresu rostlin. S příchodem jarní zahradnické sezóny pak půda poskytne ideální prostředí pro růst. Jestliže se k tomu ale na podzim z nějakého důvodu nedostanete, nepropadejte panice. Jaro je další příhodnou možností. Stačí aplikovat vápno, jakmile to bude možné, a po výsadbě pečlivě sledovat vlhkost půdy. Zahradu dobře zalévejte, aby se vápno dostalo do půdy.