Vypěstujte si na zahradě exotickou okurku luffa – využijete ji do jídla i jako houbu
Na první pohled byste si ji mohli splést s běžnou salátovou okurkou. Luffa (nebo také lufa) válcovitá je ale zajímavou exotickou odrůdou okurky, která je tenčí, delší a při dozrávání doslova tvrdne. Tvoří se v ní jakýsi houbovitý, ale přitom tvrdý vnitřek složený z porézních vláken, který není vhodný k běžné konzumaci. Zato si z ní můžete vyrobit dokonalou žínku.
Přírodní žínka
Dozrálá okurka luffa na první pohled vypadá trochu jako houba na mytí. Nebo žínka. Mytí s ní je příjemné, funguje i jako masážní houba a báječné je třeba vzít ji s sebou do sauny. Houba z luffy vzniká přitom poměrně snadno. Nejprve musíte tuto zralou exotickou okurku usušit a následně ji oloupat. Pak už ji můžete používat jako poměrně drsnou houbu, která zbaví vaši pokožku všech nečistot. Pokud by se vám houba z luffy zdála příliš tvrdá, můžete si pořídit měkčí druh této okurky – luffu egyptskou.
Jak používat houbu z luffy?
Na první dotek vám možná přijde nepředstavitelné mýt se něčím tak tvrdým a drsným jako houba z luffy. A proto je potřeba zvolit před použitím této speciální přírodní houby správný postup. Než se půjdete mýt, vezměte houbu z luffy a namočte ji do vody. Nechte ji máčet asi 2 minuty. Díky tomu změkne a bude příjemnější na použití, takže ji můžete používat jako masážní houbu. Na ní dávejte tuhé mýdlo – u tekutého mýdle hrozí, že doslova zaleze do jejích pórů a zůstane v nich.
Luffa v domácnosti
Další možností použití houby z luffy je v domácnosti. Třeba u mytí nádobí. Máte připálený hrnec a běžnou houbičkou z něj připáleninu nemůžete žádným způsobem odstranit? Houba z luffy na to bude úplně ideální. Ať už máte jakékoliv zaschlé skvrny či zbytky, luffa si s nimi hravě poradí. A aby fungovala ještě lépe, nemusíte na ni dávat jen běžný mycí prostředek, ale třeba jedlou sodu, která je takovým malým domácím zázrakem pro všemožné čištění. Když se houba z luffy zašpiní, můžete ji navíc jednoduše dát vyprat do pračky – neponičí ji to.
Luffa v kuchyni
A teď ta zásadní otázka – dá se okurka luffa jíst? Na první pohled to rozhodně vypadá, že nikoliv. Opak je ale pravdou. Okurku luffu využijete v kuchyni na mnoho způsobů – jen ji nesmíte nechat přerůst a příliš ztvrdnout. Je potřeba hlídat její velikost, a když je velká zhruba jako běžná salátová okurka, přichází čas na její sklizeň pro použití v kuchyni. Pak ji jednoduše oloupete, nakrájíte a použijete jakkoliv si usmyslíte. Typicky se přidává do polévek, pod maso, můžete ji přidat do zeleninové směsi, do omáčky, do číny, do leča. A nebo ji můžete nakrájet na kolečka a osmažit (třeba i v trojobalu). Možností je nespočet a pěstování luffy vám v létě nabídne mnoho nových variací receptů.
Jak chutná luffa?
Než si koupíte semínka luffy a zasadíte je, asi byste chtěli vědět, jak taková exotická okurka chutná. Bude vůbec dobrá? A pokud ne, co byste dělali v případě velké úrody s tolika masážními houbami? Nemusíte mít strach. Pokud vám chutná cuketa, bude vám chutnat i luffa – jsou si totiž chuťově velmi podobné.
Pěstování luffy
Luffu si můžete pořídit jakožto balíček se semeny – jen výjimečně seženete její vzrostlé sazenice. Semínka je vhodné zasadit do skleníku nebo do míst, kde se pak rostliny budou moci pnout. Ideální je pro ni slunečné prostředí a připravte pro ni podobnou konstrukci jako pro salátové okurky. Pozor si dejte jen na jarní mrazíky – ty luffa nesnese a zahynula by. Ideálním obdobím pro venkovní výsadbu je proto až květen, případně si ji předpěstujte doma. A na sklizeň se připravte v létě – a to ve chvíli, kdy plody luffy začnou žloutnout.