Svilušky, smutnice a další nepřátelé: Ochraňte své pokojové rostliny
Pokojové rostliny
Někdy se ukazují varovné signály, které mohou poukazovat na tvorbu chorob rostlin. Pokud je včas odhalíte, můžete své oblíbené zelené rostliny v domácnosti ještě zachránit. Dozvíte se dále nejčastější signály, které byste neměli přehlížet.
Napadení sviluškami: Světlé skvrny a bílé pavučiny
Když objevíte světlé skvrny nebo bílé pavučiny na listech vašich rostlin, pravděpodobně se daly do práce svilušky. Ty jsou škodlivé tím, že vysají z rostlin šťávu, což vede k vysušeným listům. Tomu předejdete jednoduchou činností, pravidelným vlhčením rostlin zvýšíte vlhkost okolního vzduchu. Když zjistíte, že je rostlina napadená sviluškami, pak ji izolujte od ostatních rostlin a osprchujte ji důkladně. Nakonec použijte foliový sáček, ve kterém zůstane vlhké a teplé klima, které odstraní tyto škůdce. Jako alternativu můžete použít ochranný prostředek na rostliny.
Zbarvené listy na parapetu: Úžeh nebo zmrznutí
Pokud vidíte na vaší rostlině zbarvené listy do hněda nebo do žluta, které po sobě odpadají, často znamená, že máte rostlinu umístěnou velmi blízko u okenního tabule. V zimě mohou listy zchladnout a zmrznout. V létě to bývá zase často úžeh od sluníčka, který poškodil listy rostliny. Jak tomu zamezit? Přemístěte svou rostlinu do prostoru, kde není ani moc slunce ani moc mrazu.
Smutnicovití: Černí komáři a larvy v půdě
Smutnicovití patří mezi malý černý hmyz, jehož larvy dokážou poškodit kořeny pokojových rostlin. Zamezit jejich napadení lze tak, že rostlinám dopřejete kvalitní půdu. Pokud jsou květiny napadené, pak je nechte kompletně vyschnout a pak ji přesaďte. Vrstva písku v zemině funguje jako odpuzovač tohoto hmyzu.
Nezdravé vzezření: Prach na listech
Jestliže vaše rostlina působí nezdravě a nechá viset své listy, pak může být problém prach na listech. Prach zamezuje přístupu ke světlu, který je nutný k procesu fotosyntézy. Vyčistěte listy každé čtyři až šest týdnů vlhkým hadříkem nebo sprchujte menší rostliny. Chraňte kořenové baly přitom před příliš velkým množstvím vody.
Povislé listy: Příliš mnoho vody a podmáčení
Povislé listy a tlející kořeny jsou často výsledkem příliš velkého množství vody. Dbejte při zalévání na to, zda zaléváte květiny svrchu nebo zespoda. Pokud zaléváte svrchu, napomáháte tvorbě hniloby. Hniloba je zákeřná v tom, že zezačátku nevykazuje žádné symptomy. Vyzkoušejte zeminu prstem a zalévejte ji v momentě, kdy je suchá. Odstraňte přebytečnou vodu z květináče a použijte drenážní vrstvu z písku nebo ze štěrku, abyste zamezili podmáčení hniloby kořenů vaší oblíbené pokojové rostliny. Další možností je využít vlhkoměr, který vám přesně ukáže moment, kdy je potřeba rostlinu opětovně zalít.