Vánoční růže čili čemeřice nemusí kvést jen na zahradě: Při trošce péče ji můžete použít i k dekoraci vánočního stolu

Vánoční růže čili čemeřice nemusí kvést jen na zahradě: Při trošce péče ji můžete použít i k dekoraci vánočního stolu
Vánoční růže čili čemeřice nemusí kvést jen na zahradě; při trošce péče ji můžete použít i k dekoraci vánočního stoluVánoční růže, sněžná růže, postní růže, Christrose či Helleborus niger – to všechno je čemeřice. Jedná se o překrásnou rostlinu, která u nás kvete v tom nejchladnějším období.
Obsah článku
  1. Pěstební podmínky v nádobách
  2. Drenáž v květináči
  3. Světlo a teplo vykoná své
  4. Jak tedy postupovat?

Velmi často se stává, že květy čemeřice vyraší nad sněhovou pokrývkou, obzvláště tehdy, přijdou-li v zimním období slunné dny. Květy mívají růžově fialovou, smetanovou, žlutou i namodralou barvu, ale i sametový fialově načernalý odstín. Anebo jsou zářivě bílé. Vyšlechtěny byly i variety s dvoubarevnými květy. Celá rostlina dokonale odolává mrazu. Kvetoucí čemeřice je to nejkrásnější, co vám může vaše zahrada v zimě nabídnout.

Mnohé z vás jistě napadlo, že by taková půvabná květina mohla zdobit váš svátečně prostřený stůl o Vánocích či na Nový rok. A představte si, že je to možné. Čemeřici můžete pěstovat i v přenosných nádobách, které lze umístit jak na terase či balkoně, tak rovnou v bytě. Jenomže pro tento typ pěstování musíte rostlinám připravit optimální podmínky.

Pěstební podmínky v nádobách

Ve volné půdě má čemeřice mohutný kořenový systém. Takže, chcete-li ji přesadit do květináče, musí být hodně hluboký, a to nejméně 30 cm a široký minimálně 25 centimetrů. Pak bude nutné vytvořit drenáž a obstarat si co nejvhodnější substrát. Ten by měl být písčito-hlinitý a zásaditý (pH půdy vyšší než 7). Můžete si ho namíchat tak, že vezmete část běžné zahradní zeminy a k ní přidáte univerzální zahradnický substrát. Anebo substrát pro vápnomilné rostliny. Zemina musí být dobře propustná.

Drenáž v květináči

Ještě je nezbytné připravit si spodní misku, anebo základní a obalový květináč, aby do nich mohla při zálivce odtékat přebytečná voda. Přemokřené kořeny by totiž mohly velice brzy začít uhnívat.

Vezměte základní květináč s otvorem a na dno nasypte vrstvu oblázků nebo štěrku. Můžete doplnit i několika hrstmi písku.  Jestliže jste zvolili květník o výšce 30 cm, měla by drenážní vrstva mít výšku kolem 5 cm. U vyšších nádob dopřejte rostlině drenáž 8-10 cm. Při zalévání část vody proteče substrátem i oblázky do misky nebo obalového květináče, a rostlina si z ní bude průběžně brát jen tolik, kolik potřebuje. Zde by bylo na místě vložit poznámku: odtoková miska je možná vhodnější, protože je vzdušná. Obalový květináč je většinou příliš blízko základnímu a stojatá voda mezi nimi může začít zahnívat a páchnout. A u misky také na první pohled vidíte, zda rostlina už vodu vypila a je zapotřebí nová zálivka.

Světlo a teplo vykoná své

Pro čemeřici v květináči vyberte polostinné místo a nestavte ji do blízkosti radiátoru. Stejně tak přímé sluneční paprsky nejsou příliš vhodné. Vždyť ani na zahradě na jižní straně by se čemeřici nedařilo. I tam je pro ni optimální polostín. V bytě bude rostlině dobře, ale pokud ji s květníkem umístíte na terasu či balkon, vyberte místo, které je chráněné před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Jak tedy postupovat?

Buď si čemeřici v květináči kupte, anebo – máte-li ji na záhonu rozrostlou – jí kousek s pěknými kořeny na podzim odryjte a do nádoby přesaďte. Zasypte substrátem a upěchujte. Mírně zalijte a nechte ještě venku alespoň 5-6 týdnů. Rostlina totiž musí projít chladem kolem 5 °C. Pokud k takovému podchlazení nedojde, čemeřice bude mít v bytě sice pěkné listy, ale nerozkvete.

Teprve potom ji můžete přenést do domu a vyberte ji místo podle pokynů v předchozím odstavci. Do vánočních svátků vám krásně vykvete, ale jako dekoraci ji v teplém pokoji použijte jen na těch pár svátečních dnů a pak ji opět odstavte do chladnější části domu či bytu. Optimální teplota je totiž od -5 °C do 15 °C.  V květináči můžete čemeřici přihnojovat tekutým přípravkem pro podporu kvetení růží. Zjara, jakmile rozmrzne půda, rostlinu vraťte do záhonu, plného živin, namulčujte, a na podzim můžete celý proces opakovat. Buď použijte tutéž rostlinu, anebo zkuste oddělit odnož z některé víc rozrostlé čemeřice.