V zimě rostlinky potřebují chránit hlavně před mrazem – takto poznáte, kdy už je poškodil a kdy je ještě lze zachránit!
Mráz se může objevit v různých formách a na rostlinky v zahradě tak může působit hned několika způsoby. Pokud je mráz mírný, tedy pokud se teploty pohybují jen blízko nebo lehce pod bodem mrazu, začnou se na rostlinách v exteriéru tvořit krystalky, které mohou způsobit drobné poškození, obvykle však nedosahuje závažných důsledků. Náročnější mráz, který přichází s teplotami níže pod nulou již mívá u nechráněných rostlin velmi negativní následky a může způsobit jejich závažné poškození v závislosti na tom, v jaké fázi vegetačního cyklu se právě nacházejí. V každém případě je tak rostliny před mazem odpovídajícím způsobem chránit.
Kdy a jak se připravit na mráz
Koncem podzimu a začátkem zimy bývají teploty ještě poměrně přející a pohybují se právě pouze kolem bodu mrazu. Největší pokles venkovních teplot přichází až v průběhu ledna – již začátkem nového roku byste tak měli myslet na to, že je potřeba ochránit všechny rostliny, které přes zimu zůstávají na zahradě. Velmi důležité je proto vždy sledovat předpověď počasí a jakmile se začne ochlazovat, adaptujte náchylné rostlinky, které je možné přesunout, na chladnější interiérové prostředí. Rostliny, které zůstávají venku, je možné chránit hned několika specifickými řešeními. Velmi důležité je pak ochranu aplikovat vždy včas – zejména v jarních měsících se mráz ještě může vrátit a mívá nejničivější následky.
Jak chránit rostliny v exteriéru
Rostliny se proti mrazu chrání především s ohledem na jejich odolnost, proto u některých stačí zvýšit ochranu kořenů a u jiných je vhodné chránit tak nadzemní část rostlin. Obecně se tak zvýšená ochrana preferuje především u trvalek a nově zasazený rostlin (sazenic, mladých stromků a keřů apod.). U vzrostlých stromů a ovocných či okrasných keřů se používá pouze ochrana kořenů pomocí podsypu (mulče). Rostliny citlivější na mráz se podle velikosti buď balí do různých tkanin, nebo přikrývají vhodnými poklopy. Velmi důležité je chránit také rostliny s podzimním setím, jejichž převážná část je prozatím v zemi, ale ne v nezámrzné hloubce. Tyto a také drobné přízemní rostliny se přikrývají tkaninou nebo fólií.
Jak poznat poškození mrazem
Udeří-li mrazy v lednu nebo v únoru, pravděpodobně se na rostlinách výrazně nepodepíšou – druhy náchylné na poškození bývají většinou v interiéru nebo v ochranném obalu, případně teprve čekají na zasazení. Jakmile se však na jaro oteplí, začínají stromy a keře vyhánět listy a posléze i květy. Udeří-li tak mráz třeba v dubnu, může se stát, že tyto poškodí. Poškození mrazem se projevuje několika typickými znaky, mezi které patří především ztráta barvy a struktury květů a listů. Důvodem je porušení buněk vlivem promrznutí vody, která se v nich nachází. Pokud postihne pouze některé květy či listy, je velmi pravděpodobné, že rostlina vyžene nové či bude i tak plodit. Na úrodu zpravidla můžete zapomenout, pokud listy zčernají nebo ztratí své charakteristické vlastnosti na celé rostlině.