S novým rokem je třeba začít se připravovat na další sezónu – na co byste neměli v lednu při péči o zahradu zapomenout
Leden je příhodnou dobou pro celou řadu činností a úkolů, které vám pomohou se správně připravit na nadcházející zahrádkářskou sezónu. Začátkem ledna by měla být zahrada zazimována a připravená na vrchol chladného zimního období. Pokud nejsou rostlinky, které zimují na zahradě před mrazem dostatečně ochráněny, je začátek ledna příhodnou dobou pro provádění posledních úprav. Zároveň je dobré se v této době postarat o další obyvatele zahrady, především zimující ptactvo, kterému můžete nachystat různé formy krmení, případně pro ně vyrobit krmítko nebo ochrannou budku.
Na co se při zahradničení zaměřit v lednu
Začátkem nového roku mívají teploty tendenci klesat, často se objevuje také sníh nebo mráz. Pokud jste při zazimování pouze odklidili sezónní rostliny a květiny, právě na začátku ledna je ideální doba pro aplikaci ochranných opatření. V lednu se také provádí prostřih některých stromů a keřů, které se upravují mimo vegetační období. Vedle práce na zahradě se můžete pustit také do přípravných prací, zejména chystání semen nebo jejich sázení v případě, že jsou pěstovány ze sazenic. Pokud máte na zahradě skleník, je leden také vhodným obdobím udělat v něm pořádek a zasít rostliny, které nepotřebují výrazné teplo.
Přípravné práce na zahradě
Lednové počasí bývá v porovnání s prosincem výrazně chladnější, proto je vhodné se hned na začátku měsíce postarat o stromky a keříky, které jsou vystavené venkovním podmínkám. V lednu se provádí prořezávání jabloní a hrušní (pokud jste to již neprovedli na konci podzimu). Cílem prořezání je dosáhnout rovnoměrného provzdušnění koruny, aby měly listy a plody dostatek světla. Prostřihávat můžete také některé keříky – leden je ideálním obdobím pro prořez angreštu a rybízu (červeného i černého). Keříky je také vhodné chránit před mrazem, na začátku ledna tak kolem nich můžete vytvořit vrstvu z mulče. Zeleninovou zahrádku je také dobré opatřit ochranou proti mrazu, zvláště v místech, kde jsou již zaseta semena.
Přípravné práce doma a ve skleníku
Během ledna si můžete začít připravovat sazenice. Velmi vhodné je v této době sít zeleninu, která by se měla sázet brzy na jaře a potřebuje být během vzcházení v teplejších podmínkách. Pro tyto účely je dobré si připravit také skleník – zkontrolovat všechny nádoby, které v něm používáte, zda některé z nich nejsou poškozené, připravit si hlínu do nádob ale také záhonky, pokud ve skleníku jsou. Skleník je potřeba začít temperovat tak, aby se jeho interiér nedostal pod bod mrazu. V průběhu ledna je také ve skleníku možné sít saláty, které se mají sklízet již na začátku jara. Vše, co je ve skleníku již zaseto nebo uschováno (například květináče s jahodníky) umístěte na světlé místo s dobrým přístupem slunce.