Už se to blíží: Čas lineckého cukroví a vanilkových rohlíčků je za dveřmi

Už se to blíží: Čas lineckého cukroví a vanilkových rohlíčků je za dveřmi
Možná ani nevíte, kde se nejoblíbenější vánoční cukroví vzalo. Název možná trochu napovídá, že se posuneme v čase i v na mapě. Rakousko-Uhersko u nás možná zanechalo více stop, než si uvědomujeme a pro gastronomii to plátí dvojnásob.

Český národ si moc nepovažoval, že byl součástí velké a mocné monarchie a po roce 1918 se Češi toužili zbavit všeho, co by jim období nadvlády připomínalo. Vše, co jen vzdáleně zavánělo Rakouskem-Uherskem, muselo zmizet a to dokonce i s dobových kuchařek.

Něco však bylo tak dobré, že si to české hospodyňky dokázaly uchovat. Z lineckého těsta se původně dělal dort, ale postupem času vzniklo cukroví různých tvarů, které si pro svou jemnou chuť a příjemnou vůni, zamilovali všichni milovníci sladkých dobrot.

Linecké cukroví není jediné, co má kořeny v rakousko-uherské monarchii. Vzali jsme si od nich i vanilkové rohlíčky, mandlové řezy, perníčky, rumové kuličky a další dobroty.

Jak šel čas, linecké cukroví ve tvaru koleček slepovaných džemem, se stalo jedním z nejtradičnějších druhů cukroví.

Jejich původ sahá do Lince a jejich předkem je „Linzer Augen“. Toto sladké pečivo bylo rozšířené po celé monarchii a není úplně doloženo, kde se v Linzi tato sladká dobrota vzala. Od 17. století se začal objevovat linecký koláč a recept zaznamenala Anna Margarita Sagramosa aus Krain, rozená hraběnka Paradeiser, do svých ručně psaných kuchařských záznamů.

Její rukopis je dodnes pečlivě chráněný v knihovně opatství Admont v Rakousku. Postupně se různé podobné variace začaly objevovat v dalších kuchařských knihách a linecký koláč se stal velmi populární. Milovala ho i císařovna Sissi.

Kuchaři na celém světě vynikají kreativitou a tak bylo jen otázkou času, kdy se chutné těsto použije i jinak. A to byla cesta k lineckému cukroví, jak ho známe.

Receptů na těsto je opravdu mnoho a cukrárny si své receptury chrání. Obecně se rozlišuje světlé a hnědé linecké těsto.

Světlé je z bílé mouky, která se částečně nahrazuje jemně mletými mandlemi. Aromatizuje se vanilkou nebo citronovou kůrou. Hnědé linecké obsahuje především opražené jemně umleté mandle nebo oříšky. Do těsta se přidává skořice a občas i hřebíček nebo muškát.

Linzer Augen má větší velikost, asi 8 až 10 cm. Slovo Augen znamená otvor nebo „oči“, které se vykrajují do horního kolečka. Někdy jde o jeden větší otvor, jindy jsou to tři menší. Plné a vykrojené kolečko se spojí pikantním džemem kyselejší chuti (rybíz, malina, meruňka).

Vanilkové rohlíčky

vanilkové rohlíčky
vanilkové rohlíčky | Zdroj: rsedlacek / Depositphotos

Pokud má linecké cukroví konkurenta, jsou to vanilkové rohlíčky. Recept na ně odtajnil rakouský restauratér tureckého původu Attila Dogudan, který se stal následníkem v provozování dvorní cukrárny, která má historii sahající až do roku 1786, kdy ji provozoval Ludwig Dehne z Württembergu. Ten cukrárnu prodal svému asistentovi Christophu Demelovi a od té doby se podnik dědí v rodině.

Zajímavé je, že tvar tohoto cukroví je vlastně půlměsíc a symbolizoval vítězství nad Osmanskou říší. Rohlíčky ve tvaru půlměsíce se rozšířily jako tradiční sladkost nejen v Rakousku, ale i v okolních zemích monarchie, včetně Čech. Jejich postupná transformace na vanilkové rohlíčky je spojená s přidáváním vanilky, která byla v té době luxusním kořením.

Zdroje článku: