Útěk z Alcatrazu: Záhada jednoho z nejslavnějších úniků z vězení
Toho rána vězeňský dozorce v jedné z nejbezpečnějších věznic světe vstupuje do cely, kde spí Frank Morris a bratři John Anglin a Clerenc Anglin. Po vstupu do cely překvapeně zjistil, že místo vězňů jsou na polštářích falešné sádrové hlavy. Po vězních nebylo v cele ani stopy. Okamžitě je vyhlášený poplach a v cele je objevený otvor ústící do větrací šachty za celou.
Začíná jeden z nejslavnějších honů v historii USA. V pohotovosti jsou agenti FBI, pobřežní stráž, dopravní policie a lokální strážci zákona. Dojde k prohledání každého koutu věznice i ostrova. U břehu ostrova bylo nalezeno něco, co připomínalo podomácku vyrobené plavidlo.
O útěku bylo natočeno v průběhu let několik filmů. Nejznámější je ten s Clintem Eastwoodem v roli Franka Morrise (Útěk z Alcatrazu).
Alcatraz byl postavený v roce 1909 a od roku 1934 fungoval jako věznice pro největší zločince v zemi. Byl v provozu až do roku 1963, kdy byly náklady na provoz tak vysoké, že věznici zavřeli. Je z ní turistická atrakce. Stojí na skalnatém výběžku v zálivu San Francisko. Místní vody jsou celý rok ledové a mořskou hladinu bičuje silný vítr, který žene vysoké vlny. Věznice, kde si odpykával trest i Al Capone, byla považovaná za místo, odkud nelze uprchnout. Ostré skalnaté pobřeží ostrova a silné ledové proudy to neměly umožnit. Většina pokusů o útěk končila nezdarem. Až do 16. června 1962.
Existoval ještě čtvrtý muž, spolupracoval při vyšetřování a tvrdil, že plán útěku vymyslel on, protože při úklidu za celami objevil větrací šachty. Toto tvrzení ale nikdy nebylo potvrzeno. Allen West tvrdil, že nejdříve přizval k akci bratry Johna a Clerence, protože byli výborní plavci a také skvělí bankovní lupiči, kteří uměli najít únikové cesty.
Podle svědectví Westa v prosinci dorazil do věznice Morris, pověstný tím, že utekl z mnoha věznic. Byl vhodným adeptem do party. Jeden bratr ukradl lžíce, z nichž udělali dláta a vždy, když měli vězni zájmový program věnovaný hře na hudební nástroje a dělali dost hluku, tak pracovali na otvoru do větrací šachty. Člun vyrobili z vězeňských pláštěnek, kterých získali přes padesát. Slepili je lepidlem, které našli v budově. Stejně tak si udělali záchranné vesty.
West nakonec neodešel. Otvor byl udržovaný velice malý, aby šel přikrýt a on se do něj nevešel. Ještě při večerní prohlídce si dozorce nevšiml, že jsou v posteli jen falešné hlavy. Uprchlíci tak měli celou noc náskok. Přes šachty se dostali na střechu a dolů z budovy. Přelezli pár plotů a na pobřeží museli nafouknout člun a vesty. West nakonec otvor zvětšil a mohl ven, ale bál se, že už by uprchlíky nezastihl, a tak zůstal ve vězení.
Zbytky člunu byly nalezeny na pobřeží, ale těla se nikdy nenašla. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že se muži utopili. Za nějaký čas přišel do úřadovny FBI pohled s pozdravy, ale nedalo se prokázat, že to psali uprchlí vězni.
O 6 měsíců později v zimě se podařilo dalšímu vězni uprchnout. Přeplaval delší trasu, než měla v plánu Frankova parta. Byl chycený na pobřeží v podchlazeném stavu, ale žil. Znovu vznikly pochybnosti o utonutí tří vězňů. Část zálivu mohli absolvovat ve člunu, než se jim roztrhal a vlny ho vrátily k ostrovu, bylo léto, voda byla tedy trochu teplejší, všichni uměli dobře plavat.
Za nějaký čas se objevila fotografie pořízená v Brazílii, příbuzní dvou bratrů uvedli, že by to mohli být John a Clerenc. V roce 2013 byl na policejní stanici v Richmondu doručený dopis podepsaný Johnem Anglinem. Psal, že je uprchlý vězeň, má 83 let a rakovinu. Zmínil, že jeho bratr zemřel v roce 2011 a Frank Morris v roce 2005. Pisatel uvedl, že se přihlásí, pokud mu bude v přímém televizním přenosu slíbeno, že dostane léčbu. Není známo, zda policie podnikla nějaké kroky. Všichni tři uprchlíci jsou stále na seznamu hledaných osob.