Triky zkušených zahradníků: Jak přirozeně pohnojit půdu bez chemie a podpořit růst rostlin


Bez živin to nejde
Stejně jako fauna potřebuje i flóra správné podmínky a dostatek živin, aby prospívala co nejlépe. Rostliny ocení nejvíce dusík pro růst, fosfor pro kořenový systém a nakvetení a draslík pro krásné květy a plody. Mimo to nepohrdnou ani dalšími minerálními a stopovými prvky, kterých je doslova nepřeberné množství. U hnojení je třeba dávat pozor hlavně na to, zda jde o rostliny kyselomilné (borůvky, maliny, angrešt, brambory) nebo mají raději půdu neutrální a zásaditější. Případné překyselení se ale na rostlinách projeví na první pohled zežloutnutím až zhnědnutím. Naštěstí některá hnojiva stejně jako dovedou půdu přikyselit, tak ji dovedou i zneutralizovat.
Kompost
Naprosto univerzálním pomocníkem pro dodání živin je určitě kompost. Dnes už není jen výsadou těch, kdo mají zahrádku a prostor pro kopec rostlinných zbytků, které leží a rozkládají se ve výživný kompost. Kompostéry už můžete mít i na balkoně nebo v bytě. Vyrobíte si tak doma hnojivo bez práce.
Banánové slupky
Slupku z banánu běžně vyhazujeme nebo kompostujeme. Dá se z nich také udělat nálev. Slupky z banánů pokrájíme a necháme několik dní louhovat. Scezený nálev pak použijeme k zálivce. V poměru 2 slupky na 1 litr vody není třeba ani ředit, pokud uděláte výluh silnější, nařeďte dle potřeby. Samozřejmě by banány měly být kvalitní a bio. Další možností je kousky slupek vrýpat okolo rostlin do půdy, kde se budou pomalu rozkládat a vyživovat je. Banánové slupky dodají hodně draslíku, ale obsahují i dusík, fosfor, hořčík a vápník. Na vaší zahradě prospěje zelenině i okrasným květinám jako jsou růže či muškáty. Banánové hnojivo je ideální pro kvetoucí a plodící rostliny, jelikož obojí zdatně podporuje.
Bramborové slupky
Další často vyhazovanou surovinou jsou slupky z brambor. Opět je dobré je nakrájet a poté je nechat vařit ve vodě 10 minut. Vychladlou vodou pak zalejte jahody, okurky nebo rybíz a poděkují vám za ni i orchideje. Použít můžete i vodu z brambor vařených ve slupce, nesmí být ovšem solená. Poměr je slupky z 10 brambor na 2 litry vody. Z živin dodají hlavně dusík, fosfor.

Káva
Máte rádi kávu? Pokud je to čistá, černá, mletá káva bez cukru, mléka a jiných dochucovadel, můžete použít její sedlinu. Nechte ji vyschnout a poté posypte půdu okolo rostlin. Tato metoda je účinná i proti mravencům a slimákům. Pokud pijete kávu ochucenou, udělejte své zahradě její vlastní kávičku. 100 ml uvařené kávy zřeďte 0,5 l vody a můžete zalévat. Kávové hnojivo obsahuje hodně dusíku a je vhodné pro kyselomilné rostliny. Je také dostatečně silné, zahrádku proto takto pohnojte čtyřikrát do roka, pokojové rostliny jen dvakrát.
Vaječné skořápky
Vejce je základní surovina a jejich skořápky se nám mohou v odpadcích často dost nahromadit. Přitom jsou ale skvělým hnojivem pro cibuli, česnek, rajčata, saláty, podpoří levanduli nebo rozmarýn. Těm všem se daří v zásaditější půdě. Pomoci mohou i při překyselení půdy, díky vysokému obsahu vápníku, respektive uhličitanu vápenatého, snižují její kyselost. Kromě toho jsou plné minerálních látek. Vaječné skořápky omyjte a usušené je pak rozdrťte nebo rozmixujte na prášek a posypte půdu kolem rostlin. Využít lze i vodu z vaření vajec, kterou necháte vychladnout a použijete k zálivce. To je ale vhodnější způsob hnojení pro pokojové rostliny než ty venkovní.
Tipy na vhodná hnojiva se můžete podívat i v tomto videu.
Dřevěný popel
Popel ze dřeva či dřevěných briket, pokud jsou čistě přírodní, je alternativou vaječných skořápek. Lze ho přidat do půdy záhonů při jarní přípravě nebo ho jemně zapracovat okolo rostlin. Obsahuje také celou řadu minerálních látek a má jednu zajímavou zvláštnost. Pokud tímto hnojivem vyživíte hortenzie modré barvy, květy budou růžové.
Kopřivy
S kopřivami někdo bojuje, jiný si je hýčká třeba na velikonoční nádivku. Mladé kopřivy vám na jaře mohou založit také skvělé hnojivo. Natrhané kopřivy naložte do vody a nechte alespoň dva týdny odstát. Je to ale opravdu záležitost zahrádek, tento nálev může začít postupně trochu zapáchat. Když voda ztmavne a přestane pěnit, je výluh hotový. 0,5 l vystačí na 10 l vody a zalévat takto můžete klidně každý týden. Tento výluh je dobrý i v boji se mšicemi, použijte ho jako postřik.