Tradiční česká a moravská kuchyně: Kvíz, který prověří vaše znalosti

Tradiční česká a moravská kuchyně: Kvíz, který prověří vaše znalosti
Dnes se podíváme na další typická a tradiční jídla z naší země, generacemi ověřená a ještě dnes oblíbená. Zaměříme se na staročeskou kuchyni. Už sám název zní lákavě, ale víme, co do ní patří a co musela splňovat?

Staročeská kuchyně, to je umění vyjít s málem, uvařit skromně ze základních surovin, ale přitom dobře nasytit celou rodinu. Staré české recepty patří mezi poklady, které se předávají z generace na generaci. A jaké jsou jejich typické znaky, co do staročeské kuchyně patří? Určitě husté polévky se zavářkou a mnoho druhů omáček s dušeným masem, v obou případech se základem vařené či dušené zeleniny, obilovin a výrobků z nich, v lepších případech se smetanou. A také pečená masa s přírodními omáčkami. Mnoho druhů koláčů a především kynutého pečiva nebo pečiva z kvásku, které jsou populární v celé střední Evropě, se kterou jsme historicky propojeni. Přesto většina jídel české kuchyně není původně našich, mnohá jsou převzatá z dalších evropských kuchyní, osvědčila se a rodiny je berou jako tradiční. 

Naše země s bohatou nabídkou polních plodin, ovoce, zeleniny, ryb i zvěře má i pestrý jídelníček. V Česku je také velmi rozšířen sběr hub, které jsou poměrně častou přísadou jídel, i dnes jsou lesy koncem léta a hlavně na podzim plné houbařů, kteří se těší, jak si pochutnají na houbových specialitách. České menu se obvykle skládá ze dvou nebo více chodů – prvním je tradičně polévka, druhým hlavní jídlo, dalšími chody pak dezert, kompot nebo zeleninový salát. Důležitou součástí české kuchyně a tradičního stravování vždycky byla polévka. Nejčastěji vývary s různými vložkami či zavářkami a přidáním upravené zeleniny a rostlinného koření. Často připravujeme polévky zahuštěné, mnohdy s použitím jíšky, luštěninové a s podílem masa, uzeniny nebo drobů. Mezi tradiční polévky patří bramborová, česnečka, gulášová, dršťková, fazolová, zelná s klobásou, hovězí s játrovými knedlíčky a nudlemi, kulajda a houbová polévka. To je jen krátký výčet, polévek i receptů je samozřejmě mnohem víc.

U hlavních jídel dominuje jídlo z masa, hlavně vepřové, hovězí a drůbež. Oblíbené jsou i pokrmy z mletého masa, sladkovodní ryby, králíka a zvěřiny. Mezi tradiční pokrmy už léta patří vepřový řízek, vepřo knedlo zelo, pečené vepřové maso, guláše, smažený kapr nebo sekaná pečeně. Nezastupitelnou úlohu v české gastronomii hrají omáčky, často velmi hutné a výživné s použitím smetany. Jako základ se používá bešamel, někdy je místo něj na zahuštění použita jíška. Typické omáčky jsou smetanová, koprová, rajská, houbová, znojemská, šípková nebo papriková. Jako příloha k masu se v české kuchyni přidávají různě tepelně upravené zelí, kapusta a špenát, dále všechny běžné přílohy jako těstoviny, brambory, rýže a českou specialitou jsou knedlíky, které se připravují nejčastěji z obilné mouky s přidáním nakrájené housky – houskové knedlíky nebo knedlíky z uvařených brambor, mouky a krupice. V chudších krajích se vařilo z toho, co dům a pole poskytly, v bohatších si lidé dopřávali mnohem víc. Zmiňovaná jídla se na stolech dříve neobjevovala každý den, někde jen třeba několikrát v roce, o svátcích. Jinak se jedlo na Boží hod velikonoční, jinak na Boží hod Vánoční, pak tu bylo také Posvícení. No a samozřejmě půst, třeba čtyřicetidenní před Velikonocemi, kdy se jídlo omezovalo. V hospůdkách je jedním z nejčastěji nabízených jídel smažený sýr, hovorově „smažák“, k pivu v hospodách např. utopenci a nakládaný hermelín.

Podle sezónní dostupnosti jsou, kromě těch tradičních a nejoblíbenějších, v české kuchyni připravována i jídla zeleninová – smažený květák, lečo s vejci, velkou tradici mají pokrmy z lesních i pěstovaných hub a také sladká jídla s ovocem a moučníky. Z ovoce se nejen v teplejších oblastech, jako je například jižní Morava,  používají také meruňky a broskve. V české kuchyni mají své nezastupitelné místo také mák a povidla. Český kapr, chovaný převážně v jižních Čechách, se exportuje i do zahraničí. Na Vánoce se jí kapr, v některých rodinách řízek či vinná klobása, a bramborový salát, peče se cukroví a vánočka. A teď už se pojďme podívat na lehký test, který nás zavede právě do české tradiční kuchyně.

Myslím si, že to ze staročeské kuchyně pro dnešek stačilo. Věříme, že jste si zavzpomínali na chutná staročeská jídla. Můžete i některá připravit u vás doma.

Zdroje článku: