Škůdci se probouzejí! Pokud teď nezasáhnete, zničí vám zahradu dřív, než začne sezóna

Škůdci se probouzejí! Pokud teď nezasáhnete, zničí vám zahradu dřív, než začne sezóna
Během celé sezóny se na zahradě mohou objevovat různí škůdci, kteří se živí především na plodinách, ale také na částech rostlin, které v ní pěstujete. Nejlépe se jich zbavíte, pokud učiníte preventivní opatření na začátku jara.
Obsah článku
  1. Jak zahradu na jaře ochránit před škůdci
  2. Přimíchejte do zeminy kompost
  3. Proti slimákům použijte křemelinu
  4. Ochrana proti ptákům
  5. Ochrana proti hmyzu, krtkům a hlodavcům

Jedním z úkonů, kterým byste se na začátku jara měli na zahradě věnovat, je prevence zaměřená na škůdce. Již od prvních teplejších dnů se v zahradě může objevit celá řada škůdců, kteří se postupně rozšiřují na začnou napadat klíčící nebo vzrostlé rostlinky a následně také plody. Nejčastěji se jedná o mravence, mšice nebo třeba slimáky, následně se přidávají také další druhy hmyzu nebo jiných živočichů. Škůdci mohou velmi výrazně ovlivnit úspěšnost pěstování okrasných i užitných rostlin a mohou se tedy velmi negativním způsobem podepsat na každoroční úrodě. Právě z tohoto důvodu je dobré hned na začátku jara podniknout co nejvíce kroků, abyste škůdcům zamezili přístup. Zde je několik z nich.

Jak zahradu na jaře ochránit před škůdci

Rostliny je možné před škůdci chránit různými způsoby – vedle klasických chemických látek, které škůdce přímo hubí, je možné použít také prostředky, které je pouze odpudí, není však vždy nezbytné spoléhat se na chemii. Škůdcům lze čelit také přírodní cestou, a to buď aplikací postupů, které zajistí, že se škůdci, které daný druh obvykle nepadají, sami rozhodnou se k ní ani nepřiblížit, nebo naopak podpořit růst rostlin do takové míry, že se stanou velmi odolnými a případné napadení škůdci jim neublíží. Pár tipů, jak se škůdců zbavit, nebo je od návštěvy právě vaší zahrady odradit, najdete v následujícím videu, vyzkoušet ovšem můžete také některé z rad níže.

Přimíchejte do zeminy kompost

Kompost získaný z vermikompostéru, tedy vznikající rozkladem organických látek prostřednictvím přirozených trávicích procesů specifických živočichů (standardně se jedná o kalifornské žížaly) obsahuje veliké množství živin, které pomáhají v pěstování opravdu odolných rostlin. Máte-li doma k dispozici kvalitní kompost, měla by být první krokem ve vaší snaze ochránit zahradu před škůdci snaha co nejvíce využít jeho výborné vlastnosti k posílení odolnosti rostlin, které obvykle škůdcům podléhají. Kompost se jednoduše smíchá se zeminou v co největším poměru.

Proti slimákům použijte křemelinu

Křemelina představuje složku zeminy tvořenou schránkami drobných mořských živočichů. Tento druh horniny velmi dobře působí proti slimákům – pokud se často ve vaší zahradě vyskytují, v průběhu přípravných jarních prací můžete v upraveném záhoně kolem základny rostliny nasypat křemelinu, která ji před nimi ochrání.

Trochu křemelinu pomůže vyhnat slimáky
Trochu křemelinu pomůže vyhnat slimáky | Zdroj: PixelsAway / Depositphotos

Ochrana proti ptákům

Ptáci se rádi živí na ovoci v zahradě, a to nejen na bobulích. V současné době se k jejich odhánění již nepoužívají klasičtí strašáci, využít může ovšem různé zvukové plašičky, ale také například odrazovou pásku nebo pletivo s dostatečně malými oky.

Ochrana proti hmyzu, krtkům a hlodavcům

Krtky je možné také plašit spíše zvukem, hlodavců a hmyzu se zase velmi dobře zbavíte prostřednictvím pachů či vysazováním rostlin v takových kombinacích, které jsou jim nepříjemné. U polétavého hmyzu pak velmi dobře fungují také lepivé pásky.

Zdroje článku: