Růžové upozornění: Každý, kdo najde na zahradě tato malá vajíčka, by měl urychleně zareagovat
Již je nalezneme po celém světě
Ampulárka se rozšířila do Severní Ameriky, poté do Asie a nakonec zavítala i na náš kontinent.
Jako všichni šneci, i ona se zdržuje ve vlhkém prostředí a živí se těmi částmi rostlin, které se nacházejí nad zemí.
Její přítomnost můžeme rozpoznat podle snůšky vajíček. Spatříte-li na své zahradě malá růžová vajíčka přilepená k sobě, dejte vědět příslušným orgánům. Nejen vaše zahrada, ale také zahrady sousední se nachází v bezprostředním nebezpečí.
Nebezpečí spočívá v apetitu ampulárky
Nejenže hlemýžď vyhlíží nevšedně a pro někoho děsivě, ale také má neustále hlad a od vašich rostlin ho odradí pouze potřeba spánku a rozmnožení. Jakmile je spokojen, pase se vesele dál.
Druhý problém je, že zde nemá žádné přirozené nepřátele a množí se opravdu rychle. Hrozí jeho přemnožení v krátkém čase a zničení vašich milovaných květin i jiných rostlin.
Připravena na nepříznivé podmínky
Ačkoli Česká republika není jejím původním domovem, ampulárka je schopna přežít i v méně příznivých podmínkách. Stále teplejší zimy jí poskytují větší možnost přežití.
Pokud jste příznivci nákupu a dovozu rostlin ze zahraničí, měli byste své nové přírůstky ihned zkontrolovat. Nevědomky si totiž můžete obávaného škůdce přinést na svou zahradu, aniž byste to tušili. Ten vám může způsobit škody v každém období. Nutno dodat, že nastanou-li studenější zimy, tento hlemýžď se dokáže snadno přizpůsobit i nižším teplotám.
Dobrou zprávou je, že ačkoli EU minulý rok zavedla zákaz dovozu ampulárek, v případě, že si zakoupíte infikovanou rostlinu a ampulárka se rozmnoží, nejste za to zodpovědní vy. Nečeká vás tedy žádný postih, ale podmínkou je, že její výskyt musíte nahlásit.
Invazivní druhy je třeba podchytit
Objevíte-li jeho růžová vajíčka na vaší zahradě, je třeba zpozornět. Nejenže byste si měli jít zkontrolovat svou úrodu a oblíbené dekorativní květiny, ale také byste měli tuto událost nahlásit. Můžete tak učinit na ministerstvu životního prostředí, které již ví, jak se v podobných situacích zachovat.
Chovatelé mají povinnost útěk zvířete hlásit
Víte, jak se zachovat, když chováte invazivní zvíře, například ampulárku, a ono vám uteče?
Toto zvíře byste správně měli mít zaregistrované a hlásit nejen útěk, ale také úhyn nebo změnu adresy, a to na emailu invaznidruhy@nature.cz. Tento email můžete alternativně využít k hlášení nalezení zvířete, pokud ho sami nechováte, a ideálně přiložit fotografie, v našem případě vajíček či šneků samotných.
Někteří majitelé udělají nesprávnou věc, a to tu, že po ukončení chovu obsah terária vylijí do záchodu. Přeživší šneci, popřípadě nová generace, která se může vylíhnout z vajíček, přežije a vyleze někde jinde. Proto je důležité terárium postříkat pesticidem, přestože si chovatel myslí, že nic živého v něm není, obsah terária zabalit do sáčku na odpadky a vyhodit do komunálního odpadu.