5 tipů, jak rozvíjet dětskou paměť a představivost prostřednictvím snů

5 tipů, jak rozvíjet dětskou paměť a představivost prostřednictvím snů
Povídáte si s dětmi o jejich snech? Marta Helingerová v knize Sny jako zdroj sebepoznání popisuje několik tipů, jak přistupovat ke snům našich dětí. Sdílení snů je podle ní nedílnou součástí výchovy dítěte.
Obsah článku
  1. Stimulace
  2. Vnímavost
  3. Pozitivita
  4. Jedinečný přístup
  5. Vřelost

Stimulace

Začínat každé ráno povídáním si o snech může být prospěšné nejen pro váš vztah, ale také pro dobrý vývoj vašeho dítěte. Rozvíjení představivosti, paměti a emocionálního cítění dítě obohacuje a rozvíjí. Obrazotvornost dětské mysli se rozšiřuje, dítě se stává zvědavějším a získává touhu dále prozkoumávat svět. O snech si můžete povídat, zapisovat je nebo zajímavé momenty z nich nakreslit. 

Vnímavost

Pozorným nasloucháním dáváme dítěti najevo, že je pro nás jeho svět důležitý a jeho sny bereme vážně. Každé zlehčování může na dítě působit jako nepřijetí jeho samého. Empatickým přístupem dítěti ukazujeme, že pocity každého člověka jsou důležité. Dítě si buduje důvěru a získává jistotu, že za námi může přijít, kdykoli se nebude cítit dobře. Potom nerozhoduje, je-li spouštěčem noční můra nebo nějaká situace v životě. 

Pozitivita

Pozitivní zájem rodiče o dětské sny buduje v dítěti kladný náhled na svět a pomáhá mu pěstovat sebedůvěru. Dospělí někdy mohou na dítě nevědomky působit ustaraně a zaneprázdněně. Necháme-li si prostor pro sdílení snů, pocitů a myšlenek, ubezpečujeme dítě, že svět není jen plný starostí, ale je také zábavný a příjemný.

Jedinečný přístup

Každý sen je jedinečný. Pokud necháme dítě vyprávět jeho vlastní sny a pozitivně je oceníme, může se cítit jako jedinečná bytost se svými neobyčejnými vlastnostmi, touhami i strachy. Dítě zde ideálně není srovnáváno a má svůj individuální prostor k projevení se. 

Vřelost

Prostřednictvím hovorů o snech dítě ví, že na prožívání nových podnětů není samo. Rodiče už jen prostřednictvím naslouchání a otevřené náruče dítěti hodně pomáhají se zpracováním jeho pocitů. Díky tomu se dítě cítí bezvýhradně přijímané a milované. Děti, které ve svém dětství zažívají citovou blízkost a pocity důvěry, dokáží mít soucit s druhými lidmi.

Zdroj:

  • Sny jako zdroj sebepoznání, Marta Helingerová (Grada, 2016)