Od bylinek po oleandr: Každá rostlina potřebuje v květináči jinou půdu
Vhodně zvolená půda je základ
Rostliny v květináčích jsou samozřejmě velmi oblíbené proto, že se báječně hodí i pro lidi s omezeným prostorem na balkoně či terase. Existuje navíc pestrý výběr odrůd – nabídka sahá od kompaktních citrusových stromků přes bujně kvetoucí exoty, jako je oleandr a hortenzie, až po menší nádoby s bylinkami. Ale která půda je vhodná pro kterou rostlinu? To si musíte ujasnit už na začátku, abyste o krásnou výzdobu svého venkovního prostoru zbytečně nepřišli.
Bylinky dávají přednost chudé zemině
Středomořské bylinky, jako je oregano, rozmarýn a tymián, se obecně sázejí na neúrodné půdy chudé na živiny. Při přílišném množství živin by ztratily svou chuť. Nejlepší by bylo použít speciální bylinkovou zeminu. Ani petržel a další místní bylinky nepotřebují půdu bohatou na živiny.
Většina kulinářských bylinek uvítá dobře odvodněnou půdu. Pěstujete-li v květináčích, dejte na dno nějakou nádobu a použijte víceúčelový kompost bez rašeliny s trochou zahradnického písku nebo perlitu pro extra drenáž. K pěstování bylinek lze použít téměř jakoukoli nádobu, pokud má na dně drenážní otvory a kameny pro odvodnění.
Lehká a nadýchaná půda pro citrusy
V případě citrusů, jako je citroník a bergamot, by půda měla být lehká, nadýchaná a dobře propustná. Pokud si ji chcete namíchat sami, pak ideálně z kompostu, kokosového vlákna, jílových minerálů nebo hlíny, křemičitého písku a vápna. Citrusy potřebují substrát bohatý na živiny s mírně kyselou půdou, pH 5 až 6,5.
Rododendrony, azalky, hortenzie a kamélie mají rády kyselou půdu. Kromě toho je zásadní, aby byla propustná. Přidejte tedy keramzit coby první vrstvu do květináče.
Oleandr může být náročný a přizpůsobivý zároveň
Oleandr, pěkná rostlina ze středomořské oblasti, potřebuje dostatek minerálů a slunné stanoviště. Příliš mnoho deště by ho poškodilo. Pro dosažení nejlepších výsledků jej zasaďte do dobře odvodněné půdy.
Keře se mohou přizpůsobit mnoha druhům podmínek: chudé půdě, písčité, řadě úrovní pH atd. Stejně jako mnoho jiných středomořských rostlin preferuje oleandr zásaditou půdu, ale roste i v kyselé nebo neutrální půdě a přizpůsobuje se hodnotám pH mezi 5 a 8,3. Před výsadbou otestujte pH té svojí, a pokud bude příliš kyselá, přimíchejte mletý vápenec nebo dřevěný popel. Chudou půdu krmte lehkou dávkou vyváženého hnojiva během prvního jara rostliny a poté každoročně lehce pohnojte.
Oleandr v květináči se báječně hodí k zakrytí nevzhledných částí vašeho domova, jako jsou venkovní klimatizační jednotky, nádrže nebo odpadkové koše. Při pěstování v nádobách použijte květináče o velikosti 35 až 60 cm a ujistěte se, že mají drenážní otvory.