Psychologie barev v domácnosti: Takto může odstín, kterým si doma natřete zdi, ovlivnit vaši náladu

Psychologie barev v domácnosti: Takto může odstín, kterým si doma natřete zdi, ovlivnit vaši náladu
Nejen styl, jakým je domácnost zařízena, ale i volna odstínů nábytku a zdí mohou mít výrazný vliv na to, jakou atmosféru tam budete schopni vytvořit. Velmi důležitá je také kombinace barev jednotlivých předmětů a vybavení.
Obsah článku
  1. Jaké barvy volit do jednotlivých místností
  2. Jak barvy ovlivňují náladu člověka
  3. Působení teplých barev
  4. Působení studených barev
  5. Působení bílé, černé či šedé

Význam barev pro lidskou psychiku je známou skutečností. Podle nálady si často vybíráme oblečení, doplňky či obuv, různé vybavení apod. Velkou roli pak hrají i v bytovém designu, kde nemusí plnit pouze estetická specifika, ale pomáhají také vytvářet konkrétní atmosféru prostředí. Pomocí barev je možné výrazně ovlivnit dojem z interiéru a dlouhodobě mohou velmi pozitivně působit také na náladu a psychiku člověka. Právě z tohoto důvodu bývají různé komerční objekty speciálně laděny do různých barevných odstínů, které ještě více stimuluje osvětlení místnosti.

Jaké barvy volit do jednotlivých místností

Volba barevného provedení interiéru může podpořit některé aspekty nálady. Může mít rozjasňující nebo naopak uklidňující charakter, zlepšovat chuť k jídlu nebo navozovat lepší spánek. Z tohoto důvodu je vhodné volit do jednotlivých místností barvy a odstíny, které jsou v souladu s činnostmi, jež se v nich chystáte provozovat. Denní místnosti, jako jsou kuchyně, dětský a obývací pokoj nebo třeba pracovna, by měly být laděny do spíše světlejších barev evokujících energii, ložnice klidně může být tmavší, aby měla uklidňující efekt. Velmi dobře ovšem funguje také kontrast, kdy se zdi ladí do odstínů tmavších a nábytek je výrazně světlý – toto řešení působí velmi osvěžujícím dojmem. Jak jednotlivé barvy v bytovém designu na náladu působí se můžete podívat v následujícím videu.

Jak barvy ovlivňují náladu člověka

Obecně se v rozlišují dva hlavní typy barev – teplé jasné a tlumené studené, různé odstíny však mohou mít různý efekt. Do teplých odstínů se řadí především červená, oranžová a žlutá, do studených pak modrá, fialová a zelené, obě kategorie pak doplňují černá a bílá a pak přechodové odstíny, které mohou mít napůl energizující a napůl uklidňující vliv.

Působení teplých barev

Teplé barvy působí velmi příjemně a na náladu mají rozjasňující účinek. Žlutá barva je velmi veselá, do interiéru vnáší energii a pomáhá mentální i fyzické aktivitě. Velmi intenzivní žlutá však může způsobit přílišnou stimulaci, vhodné je tak volit jemnější odstíny. Červená barva může zvyšovat krevní tlak, nehodí se proto do ložnic, v nichž by mohla bránit dobrému spánku. Růžová a levandulová či světle fialová by měly být jemné, podporují kreativitu, hodí se především pracoven, obýváku a v opravdu světlých odstínech i do ložnice.

Působení studených barev

Studené barvy mají velmi uklidňující charakter, a to jak ve světlém, tak v tlumeném řešení. Obě barvy uklidňují oči i mysl, tlumí dýchání a snižují krevní tlak. Jsou vhodné do ložnice, ale také do kuchyně či obýváků, zejména pokud v nich trávíte hodně času.

Působení bílé, černé či šedé

Černá barva se používá jen zřídka a hodí se spíše do místností s teplou barvou osvětlení bez přímého slunečního záření. Proto se využívá především v koupelně či na WC. Bílá barva evokuje čistotu, obdobně působí také světle šedá, která však může působit proti kreativite.