První pomoc pro pokojové rostliny: Pozor, aby si v zimovišti nepřipadaly jako v troubě

První pomoc pro pokojové rostliny: Pozor, aby si v zimovišti nepřipadaly jako v troubě
Pokojové rostliny sice nyní zažívají období vegetačního klidu, to však v žádném případě neznamená, že se v jejich zimovišti nemohou vyskytnout problémy. Záchrana pokojových rostlin je pak závislá na včasné a správné reakci jejich pěstitele.
Obsah článku
  1. Jak vypadá rostlinné SOS?
  2. Nedostatek světla rostliny v zimních měsících ubíjí
  3. Rostliny by si v zimovišti neměly připadat jako v troubě
  4. Vlhkost vzduchu v zimovišti je třeba hlídat
  5. V případě zálivky často platí, že méně znamená více
  6. Pokojové rostliny by se v zimě neměly hnojit ani přesazovat

Jak vypadá rostlinné SOS?

Pokojové rostliny by měl pěstitel v průběhu zimy sledovat, protože změnou své podoby vydávají jasné signály volání o pomoc. Příznaky toho, že rostlina neprospívá, mohou být různé od bledých a žlutých listů přes rychlé rašení až po lepkavé filmy na listech.

Nedostatek světla rostliny v zimních měsících ubíjí

Každé dítě na základní škole ví, že od půlky listopadu zhruba do poloviny února je přes den velmi málo světla. Řadě lidí to kazí náladu, rostlinám to pak ničí jejich život, a to doslova. Proto je na pěstiteli, aby se pokusil přísun světla zvýšit. Doporučuje se umístit rostliny přímo k oknu, ale ne pod okno, protože tam je skoro celou zimu tma. Jižní okno je z pochopitelných důvodů vhodnější volbou než severní. Také záclony a žaluzie rostlinám zbytečně zaclání. Umělé osvětlení pak samozřejmě splní svůj účel, kdo si ho ovšem v dnešní době pořídí? Utírání prachu z listů alespoň jednou za měsíc je v porovnání s tím vysoce efektivní činností, která zajistí lepší průchod světla k rostlině.

Rostliny by si v zimovišti neměly připadat jako v troubě

Teplota v zimovišti by se měla pohybovat mezi 15-18 °C. Nejběžnější je v zimě na verandách a chodbách, které jsou ideálním místem pro zimní odpočinek. Rostlinám se daří rovněž v nevytápěných místnostech, které je vhodné čas od času vyvětrat, aby se nerozmohly plísně. Radiátory rostlinám škodí, protože z nich jde teplo a suchý vzduch. Pokud není jiné řešení, doporučuje se na ně dát misku s oblázky a vodou. Ta se bude pozvolna vypařovat a zvlhčí vzduch ve svém okolí.

Vlhkost vzduchu v zimovišti je třeba hlídat

Vlhkost vzduchu bývá někdy neprávem podceňována. Přitom hlavně subtropické rostliny vysokou vlhkost vzduchu doslova vyžadují. Krátkodobou úlevu je možné rostlině poskytnout rozprašovačem nebo osprchováním rostliny. Nejen na radiátory, ale různě po místnosti mohou být rozmístěny misky s vodou. Vlhkost přitom není prospěšná pouze pro rostlina, ale dělá dobře i lidským sliznicím.

V případě zálivky často platí, že méně znamená více

Ačkoli to řadu pěstitelů překvapí, nejčastější příčinou úhynu rostlin je jejich přelití. Existuje několik prověřených rad, jak poznat, jestli rostlina zálivku potřebuje. Prověrku nutnosti zálivky lze provést pomocí prstu, který se zastrčí na jeden až dva články do hlíny. Jestliže je zemina suchá, rostlinu zalejeme, jinak počkáme. Další možností je obtěžkání květináče, kdy lehký květináč napovídá nutnost zálivky. Konečně lze do zeminy zastrčit špejli, která by od ní měla být po vytažení ušpiněná. V opačném případě je vhodné rostliny zalít.

Pokojové rostliny by se v zimě neměly hnojit ani přesazovat

Pokojové rostliny samozřejmě v zimě v porovnání s letním obdobím tolik nerostou. Proto potřebují daleko méně živin. Mezi listopadem a únorem se nemusí přihnojovat. Během zimního období by se měli pěstitelé rovněž vyvarovat přesazování rostlin.

Zdroje článku: