Produktivní i v době koronavirové aneb jak pracovat na home office
Na home office je základem režim
Klíčové je uvědomit si, že jste stále v práci. To znamená, že neumyté nádobí či nevyklizená pračka musejí počkat. Zapomeňte i na pilné prohlížení sociálních sítí. Nenechte se ničím rozptylovat. Na práci byste si měli vymezit pevně daný čas a ten dodržovat.
Pokud se například rozhodnete pracovat od osmi, nařiďte si budík vždy na stejný čas. Vstaňte a „naordinujte“ si ráno podobné rituály, jako byste měli vyrazit do práce. Nasnídejte se a běžte se převléknout, odolejte pokušení začít pracovat v pyžamu. Nebude vás to svádět k prokrastinaci a k tomu, že se vám podaří dostat z postele až v poledne. Vyplatí se vám ovšem i stejně tak pevně stanovit, kdy je jednoduše „padla“, aby se vám nestalo, že počítač máte puštěný ještě ve dvě hodiny ráno.
K pevnému režimu vám pomůže nejen vymezený čas, ale i místo. Odcházení do kanceláře může alespoň symbolicky nahradit odchod k pracovnímu stolu. Opět vám to i lépe pomůže se od práce oprostit v okamžiku, kdy je nejvyšší čas skončit.
S lidmi je to těžké a bez nich ještě těžší
Zároveň informujte o svém denním rozvrhu všechny členy rodiny a blízké okolí. To, že jste doma, neznamená, že jste všem plně k dispozici a můžete tudíž jít na poštu nebo vyzvednout auto ze servisu.
Jste-li na home office zároveň s partnerem, případně máte-li doma potomky, požádejte je o klid a ohleduplnost. Jasně si vymezte, kdy například potřebujete telefonovat nebo absolvovat přes videohovor poradu s kolegy a rušil by vás hlasitě puštěný televizor. Partnerovi vysvětlete, že rodinné záležitosti například můžete probrat u oběda, ale nepřejete si, aby za vámi se svými myšlenkami chodil.
Kontakt se svým okolím ovšem nijak nezavrhujte. Kolegové i nadřízení vám totiž mohou začít po čase chybět. Práci je potřeba kompenzovat i dostatkem času na osobní život a koníčky. A po dni stráveném u počítače je potřeba i pohyb.