Proč se nám zdají noční můry a co o nás prozrazují. Podívejte se na jejich význam

Proč se nám zdají noční můry a co o nás prozrazují. Podívejte se na jejich význam
Děsí vás ve spánku často noční můry? Nejde o nic neobvyklého, každého občas nějaký děsivý sen probudí. Rozhodně to ale není nic příjemného a často nás tyto sny dokáží trápit ještě celý den. Proč se nám tedy zdají a jaký je jejich význam?
Obsah článku
  1. Proč se nám zdají?
  2. Jaký je jejich význam?
  3. Jak proti nim bojovat?

Naše sny jsou tvořeny vjemy, které si mozek vytváří během spánku. Většinou se v nich objevují naše myšlenky, vzpomínky, ale i strachy a problémy. Sny, které si pamatujeme se nám obvykle zdají v REM fázi spánku. Mezi ně patří právě i noční můry, které si po probuzení většinou pamatujeme naprosto jasně. Objevit se ale mohou i pouhé děsivé sny, které nás často probudí ze spánku, ale už si nepamatujeme, co se v nich dělo.

Proč se nám zdají?

Přestože se snům a nočním můrám věnuje velká řada vědců, stále na tuto otázku neznáme jasnou odpověď. Sny jsou pro nás stále velkou záhadou a noční můry obzvlášť. Výzkumy ale i tak došly k několika zajímavým závěrům.

Údajně výskyt nočních můr záleží i na délce spánku. REM fáze je totiž tou poslední a nejdelší fází. Čím déle tedy spíte, tím větší je pravděpodobnost, že se vám bude zdát nějaký ošklivý sen. Noční můry ale mohou upozorňovat i na nedostatek spánku, a tak je důležité naslouchat svému tělu a jeho potřebám.

Jaký je jejich význam?

Je důležité si uvědomit, že noční můry se tvoří v našem podvědomí a jsou tak odrazem našich největších problémů a strachů, které se ze života snažíme vytěsnit. Pokud si tedy procházíte náročným a stresujícím obdobím, není se čemu divit. Vliv na ně mohou mít i větší životní problémy a potíže, přetížení nebo traumatizující či negativní zážitky.

Noční můry mají velký vliv na kvalitu našeho spánku a mohou vést až k psychickým poruchám. Nemusíte se ale hned děsit. Pokud se u vás takové sny objevují jen jednou za pár měsíců, je to nejspíš spojené jen s menší únavou nebo zhoršenou náladou.

Pokud k nim ale dochází často, je dobré začít s nimi něco dělat. 

Jak proti nim bojovat?

Ze všeho nejdříve zkuste odhalit příčinu vašich nočních můr. Děsivé noční můry totiž často tvoří jen vaše nevyřešené spory a problémy. Zkuste si na své sny tedy vzpomenout a zjistit, co vás trápí. Nejlepším řešením je poté záležitost vyřešit, urovnat vztahy nebo se zbavit nadměrného stresu.

Pomoci k lepšímu spánku také může vyhýbáním těžkým jídlům před spaním. Nezdravá, mastná, pikantní nebo velmi sladká jídla vašemu tělu nedělají vůbec dobře a mohou tak ovlivnit i kvalitu vašeho spánku a snů.

Pokud ale nic nepomáhá a noční můry se u vás objevují velmi často, nebojte se si o nich promluvit s lékařem či psychologem. Může za nimi totiž vězet i traumatický zážitek z minulosti nebo obavy o vaši budoucnost. Psycholog vám pomůže příčinu odhalit a najít účinnou cestu k jejímu odstranění.