Připravte zahradu na jaro jako profesionálové. Klíčové kroky, které pro bohatou úrodu a krásu můžete udělat už teď
![Připravte zahradu na jaro jako profesionálové. Klíčové kroky, které pro bohatou úrodu a krásu můžete udělat už teď Připravte zahradu na jaro jako profesionálové. Klíčové kroky, které pro bohatou úrodu a krásu můžete udělat už teď](/uploads/page/1200x1200_fit/8367-pripravte-zahradu-na-jaro-jako-profesionalove-klicove-kroky-ktere-pro-bohatou-urodu-a-krasu-muzete-udelat-uz-ted-2025-02-02-10-26-58.jpg)
![Lucie Farská](https://www.fajntip.cz/uploads/author/100x100_fit/Lucie-Farska-profil.png)
Malé upozornění na začátek: zahálet se sice nevyplácí, ale příliš s aktivitami spěchat také ne. Nadměrná zátěž zmrzlého trávníku ho například může vážně poškodit. Sníh se vyplatí setřásat z větví stromů a keřů, ale naopak u kořenů byste ho měli ponechat – funguje totiž jako izolace a chrání je před silnými mrazy. Podobně můžete citlivé rostliny krýt také chvojím. Nezapomeňte pravidelně sledovat předpovědi počasí, pořádná zima vás i rostliny totiž může překvapit i ve chvílích, kdy už byste to nečekali. Na druhou stranu však zeleň nezakrývejte zbytečně – potřebuje volně dýchat, mít prostor k růstu a přijímat sluneční paprky.
Krok číslo jedna: Pořádný úklid a příprava půdy
Každý nový začátek si zaslouží generální úklid. I na zahradě je tomu přesně tak. Začněte tedy odklizením všeho, co se na zahradě přes podzim a zimu usadilo, ať už listí, větví nebo jiného nechtěného materiálu. Stejně tak potřebují záhony zbavit plevele a odumřelých rostlin z minulé sezony. Při této příležitosti se hodí zkontrolovat kvalitu půdy: je příliš kyselá, těžká, hutná? Podnikněte včas správné kroky ke zlepšení.
Zeminu záhonů (ale také třeba trávník, ideálně za použití tzv. vertikulátoru) byste měli pořádně provzdušnit rýčem nebo vidlemi a také jí dodat potřebnou organickou hmotu (kompost), která podpoří růst rostlin. Koncem března můžete v trávníku osít holá místa.
A pokud by se vám přeci jen rýt nechtělo, můžete se ve videu inspirovat, jak se tomu vyhnout.
Hodí se také pořádně vyčistit, zkontrolovat a případně opravit či vyměnit zahradní náčiní či nábytek.
Krok číslo dva: Stačí dobrý plán a půl je hotovo
Nedílnou součástí přípravy zahrady na novou sezonu je plánování. Zamyslete se, jak byste letos své pěstování chtěli pojmout, jaké bude nejlepší rozložení sadby i co všechno potřebné vám k uskutečnění těchto plánů zatím chybí. Rozložení rostlin na záhonech není úplně primitivní disciplínou a pravděpodobně si vyžádá nějaký čas na zjišťování informací. Samozřejmostí je především zohlednit požadavky jednotlivých rostlin na světlo, prostor a živiny.
Zamyslet byste se měli i nad časovým harmonogramem – kdy a jak často bude potřeba se o zahradu starat? Opravdu to zvládnete, nebo na sebe kladete přílišné nároky? Má vám případně kdo pomoci?
Krok číslo tři: Stromy a tráva – věčný boj i věčná radost
Jarní řez je klíčový pro správný růst a bohatou úrodu ovocných stromů i okrasných keřů. Optimální doba pro stříhání je ještě předtím, než začnou stromy rašit. Odstraňte proto nemocné, suché nebo křížící se větve, aby měly rostliny dostatek světla a prostoru. Začněte u drobného ovoce, pokračujte k ovocným stromům. Peckoviny ale neřezejte vůbec.
Na rány vzniklé řezem nebo mrazem použijte štěpařský vosk, stromový balzám nebo latex. Řez dřevin zásadně neprovádějte za silných mrazů,
varuje zkušený zahrádkář Jaroslav Růžička pro iDNES.cz.
Co se týče trávníku, pravděpodobně vám jeho sečení přes zimu příliš nscházelo. Nedá se ale nic dělat a ihned, jakmile je půda dostatečně suchá a teplá, byste měli začít s pravidelným sečením. Ideální je sekat trávu jednou týdně, aby vám nepřerostla přes hlavu.
Hlavně ale pamatujte, že příprava zahrady na jaro není jen o práci, ale také o radosti z konce zimy a nadcházejícího teplejšího období. Nezapomínejte si tedy zahradní činnosti užívat a inspirovat ověřenými zahradnickými tipy!