Jak si získat a udržet nové přátelé i v dospělosti
Výzkum ukazuje, že po 25. roce života se množství přátel snižuje. Důvodem může být změna zaměstnání, nové bydliště, ale zároveň méně volného času. Přitom dobré přátelství prokazatelně přispívá k lepšímu zdraví a psychické pohodě. Pokud jste si všimli, že se vaše sociální kruhy začaly nenápadně zmenšovat, zde je několik tipů, jak to změnit.
Buďte otevření
Jednou z nejdůležitějších vlastností při poznávání nových přátel nebo znovuobjevování těch starých je otevřenost. Strach z neznámého a obavy z nepřijetí jsou zaručenými zabijáky přátelských vztahů.
Vzpomeňte si na staré přátelé
Popřemýšlejte, s kým jste se naposledy cítili uvolněně a příjemně. Přátelé mnohdy nevědomky odsuneme na poslední místo, aniž bychom si uvědomili, o co přicházíme. Stačí pár zapomenutých zavolání a kamarádství vyšumí. Dejte přátelství stejnou prioritu jako dáváte svým povinnostem, zavolejte svým kamarádům a pozvěte je na kávu.
Přijímejte pozvánky
Pokud vás někdo na něco pozve a není to zrovna reklamní akce, zkuste nabídku přijmout. Je možné, že jste už dlouho nikde nebyli a při pomyšlení na cizí lidi se vám dělá nevolno. Snažte se myslet na to, že nabídka přišla proto, že vás mají rádi a chtějí vás lépe poznat.
Zapojte se do nových věcí
Překonávejte své pomyslné hranice a odhodlejte se konečně navštívit kurz kreslení nebo si oživte své jazykové znalosti při skupinové konverzaci s rodilým mluvčím. Zapojte se do komunitního zahradničení či do dobrovolných aktivit. Při všech těchto akcích můžete poznat zajímavé lidi.
Přátelství udržujte živé
Přátelství je jako rostlina, která zůstane pevná a odolná jen při pravidelné péči. Zajímejte se o lidi kolem sebe a projevujte aktivní zájem o společný kontakt. Uvidíte, že vás navázání nových přátelství obohatí a vnese do vašeho života více radosti.
Zdroj:
- autorský text