Praní a sušení péřových bund: Jak na správné praní a udržení dlouhé životnosti

Praní a sušení péřových bund: Jak na správné praní a udržení dlouhé životnosti
Těžko byste v přírodě našly vhodnější materiál pro bundu, než je peří. Nemůže mu konkurovat téměř žádné syntetické vlákno. Neuvážené praní či sušení péřových bund může vést k poškození či ztrátě její výhřevnosti nehledě na to, o jaký druh peří v bundě se jedná.
Obsah článku
  1. Historie praní péřových bund
  2. Praní s využítím dnešní technologie
  3. Nejčastější chyby při praní péřových bund

Historie praní péřových bund

Tak, jako historie praní sama o sobě, je i minulost praní péřových bund poměrně jednoduchá. Byly totiž čištěny jednoduše a často ručně, nebo pomocí jednoduchých praní v lavoru. Péřové výplně bylo nutno po praní pečlivě sušit, aby se zabránilo tvorbě shluků, které by výrazně zhoršily jejich izolační vlastnosti. Od 20. století je již praní bund stále jednodušší, i přesto je ale třeba věnovat pozornost správnému postupu. Ten si dnes také ukážeme.

Praní s využítím dnešní technologie

Dnešní moderní domácí pračky a sušičky (případně přístroje kombinované) jsou samozřejmě vybavené speciálními programy na jemné praní. Lze zakoupit také speciální prací prostředky, které jsou šetrné k péřovým výplním. Přesto ale zůstává několik důležitých pravidel, která byste při praní bund měli dodržovat, aby zůstaly v co nejlepším stavu.

Nejčastější chyby při praní péřových bund

  • Používání běžného prášku na praní - to může poškodit peří či jeho izolační prostředky. Věnujte tedy pozornost výběru kvalitního pracího prostředku pro praní péřových oděvů.
  • Praní při nesprávní teplotě - zde bychom doporučili teplotu maximálně 30 stupňu Celsia, i když některé zdroje uvádí teplotu až o 10 stupňů vyšší. V tomto případě Vám bezpečně pomůže cedulka umístěná přímo na oblečení. Nedodržení teplot může poškodit strukturu peří, což má za následek ztrátu jeho hřejivosti a celkovou změnu tvaru bundy.
  • Nepoužívání ochranného pytle - praní bundy v pračce bez ochranného pytle může způsobit, že peří bude mít tendenci se shlukovat, což vede ke ztrátě tepelné izolace a vlhkosti. Ochranný pytel zajistí rovnoměrné praní a ochranu výplně.
  • Nedodržení správného sušení - to je samotřejmě klíčová část a to už jen z toho důvodu, že by byla škoda (po úsěšném vyprání) bundu na závěr poničit. Na výběr je  z tradičního sušení, nebo využití sušičky. Ta by ale měla být nastavena na co nejnižší teplotu, ideálně 60 stupňů Celsia. U klasického postupu bychom se měli vyvarovat použití věšáku. Bundu je vhodné například položit na sušák a rozepnout všechny zipy. Samotná proces bude trvat několik hodin.
  • Nedostatečné vyždímání bundy - pokud po praní zapomenete bundu dostatečně vyždímat, hrozí, že v ní zůstane  zbytek vody. To zkomplikuje proces sušení a může vést ke tvorbě plísní.

Správné praní a sušení péřových bund je klíčové pro udržení jejich dlouhé životnost a úspoře nákladů při častém kupování nových výrobků. Při dodržování výše uvedených rad vám budna dlouho a kvalitně poslouží, investovat tak můžete i do kvalitnějšího kousku. Jeho ocena se pak v rámci let užívání rozhodně vrátí.

Zdroje článku: