Práce na zahradě je příjemnější než dřina ve fitcentru a funguje stejně
Každý, kdo má větší zahradu, nebo dokonce políčko, nemusí chodit dřít do fitcentra, nebo se doma trápit na rotopedu. Při pohybu venku se kalorie spalují jedna radost a nejen to. Při různých činnostech se posilují a protahují různé svaly.
A které činnosti patří k těm nejprospěšnějším?
V září je potřeba sklízet brambory, které poslouží lidem celé dlouhé měsíce až do raných brambor další rok. I když už se celý proces díky mechanizaci zjednodušil, stále je to dost náročná rozcvička, která dokáže dát pořádně zabrat. Nakonec vás budou bolet i svaly, o kterých jste ani netušili, že je máte. Ale až si pochutnáte na křupavém bramboráčku, budete si jistí, že ta dřina stála za to. A navíc jde o posilující cvičení pro celé tělo. Jen pozor na záda.
Ze záhonů je také třeba před prvními mrazíky sklidit poslední rajčata. I když nejsou úplně zralá, i doma v bedýnce ještě dojdou a najdou uplatnění. Domů musí i pozdní zelí, ze kterého se už tradičně dělá kvašené zelí a jde o zvyk starý stovky let, který v poslední době zažívá výrazný nárůst. Zkvašené zelí je chutné a zdravé a je výbornou variantou pro večerní mlsání u televize. U zelí si tak zacvičíte hned dvakrát. Kromě sklizně je docela náročné ho i nakrouhat a pořádně namačkat do kvašáku, soudku nebo sklenic.
Zdroj: Chatham172 / Shutterstock
A vzhůru po žebříku nahoru a dolů, což zpevní hlavně hýžďové svaly. A ještě u toho sklidíte voňavá jablka, kterých se letos urodilo opravdu hodně a v dobré kvalitě. Budou se hodit po celou zimu. Dobře uskladněná vydrží určitě do prvních měsíců příštího roku. A i potom se uplatní třeba do voňavého štrůdlu, který můžete doladit jádry z vlašských ořechů. I ty se sklízejí v tomto období.
Zkvašené zelí je chutné a zdravé a je výbornou variantou pro večerní mlsání u televize.
A potom samozřejmě přichází práce, které už jsou jen s dávkou pohybu a bez odměny. Ale i tak se musí udělat. Je potřeba shrabat listí, a to je další práce, která protáhne horní polovinu těla. Také je třeba odstěhovat všechny rostliny v květináčích do bezpečí před prvními mrazy, uklidit zahradní nábytek, zazimovat bazén.
Záhony, které vydaly své živiny do úrody je třeba pohnojit a zrýt. U rytí si přijdou na své zase svaly na nohách. Skleníky se musí vyčistit, vydesinfikovat stěny a půdu vyměnit nebo ošetřit dusíkatým vápnem. Vypustí se zbylá dešťová voda z nádrží a naposled se muže posekat trávník, ne však příliš nakrátko, aby nevymrzl.
A pokud stále máte sílu, vezměte rodinku o víkendu do lesa. Možná najdete ještě podzimní houby a cestou zpět si natrháte jehličnaté větve k přikrytí mladých venkovních rostlin, aby měly ochranu před silným mrazem.
Zdroj:
- autorský článek