Potřeba ticha a jeho účinky na lidské zdraví
Ticho pomáhá soustředit se
Čím více zvuků je kolem nás, o to menší je naše soustředěnost. Zpracovávání zvukových vln je pro mozek náročné. Když si dopřejeme ticho, poskytneme naší mysli více prostoru k plnění dalších úkolů.
Ticho nám umožňuje být kreativní
S kreativitou je spojována pravá hemisféra, a ta ke své činnosti potřebuje ticho. Všimli jste si, že by malíř nebo spisovatel pracoval na svém uměleckém díle v rušném prostředí?
Ticho je cestou k pochopení
Lidský mozek potřebuje k pochopení nových informací tiché chvíle. Pravidelné odmlčení v konverzaci umožňuje mozku zpracovat poznatky z předchozích aktivních stavů a dovolit mysli pozorné naslouchání.
Ticho je dobré pro naše zdraví
Hluk je vědci spojován s vysokým krevním tlakem, úzkostí a stresem. Ticho stres snižuje, přispívá k rychlejšímu uzdravení a hojení. Každodenní procházkou v přírodě, meditací nebo cvičením v tichu výrazně posilujeme naši imunitu.
Ticho přitahuje pozornost
Vědci došli k závěru, že mozek slyší ticho nikoliv jako absenci zvuku, ale jako samostatnou zvukovou stopu. Učitelé a lektoři používají techniku ticha jako jednu z úspěšných metod k přitáhnutí pozornosti svých studentů.
Ticho nás nabádá k vděčnosti
K vyjádření úcty a ocenění používá společnost minutu ticha. Jsme tišší při významných událostech a když se sami zklidníme, to důležité nám přirozeně přichází na mysl. Vděčnost, uznání a respekt jsou s tichem automaticky propojené. Dovolte si chvilky ticha v každém hovoru s blízkým člověkem, vnesete tak do vašeho vztahu více respektu a úcty.