Pět zásad péče o pokojové rostliny během zimního období

Pět zásad péče o pokojové rostliny během zimního období
Pro mnoho pokojových rostlin je klesající úroveň světla v pozdním podzimu vodítkem k tomu, aby vstoupily do klidové fáze, v rámci přípravy na to, aby přečkaly potenciálně chladné období. Není pro ně podstatné, že jsou doma v teple. Je to jen světlo, které jim dává signál ke klidovému období.

Pokud je budete i nadále v tomto období zalévat a hnojit jako v létě, povzbudí je to, aby pokračovaly v růstu, což je vystaví enormní nepřirozené zátěži a to rostliny oslabí. Navíc růst je silně ovlivněn tím, že rostliny „táhnou“ za světlem a mohou získat nepěkný vzhled.

sukulenty na okenním parapetu
sukulenty na okenním parapetu | Zdroj: belchonock / Depositphotos

5 základních zásad v péči by mělo udržet rostliny zdravé až do jara, kdy se způsob péče vrací k normálu.

Omezení zálivky

Spící rostliny potřebují velmi málo vody. Příliš mnoho zálivky bude mít za následek slabý růst, nebo budou rostlině hnít kořeny, protože voda zůstane delší čas v substrátu. U většiny pokojových rostlin stačí omezit zálivku na pravidelné čtrnáctidenní období a zalévat menším množstvím vody. Stále platí, že je ideální odstátá dešťová voda, pokud je možné si ji opatřit.

Sukulenty stačí zalévat každé tři týdny a u většiny kaktusů ještě méně často nebo vůbec.  

Výjimkou jsou v zimě kvetoucí rostliny, jako jsou vánoční kaktusyvánoční hvězdy, které potřebují zalévat vždy, když je kompost suchý. Ani tyto rostliny by se však neměly přelévat.

vánoční kaktus v květu
vánoční kaktus v květu | Zdroj: olga18x27 / Depositphotos

Co nejsvětlejší stanoviště

S kratšími dny a menším množstvím slunečního svitu v zimě je důležité maximalizovat množství světla, které se dostane k pokojovým rostlinám. Ideální je přemístění do slunné zimní zahrady nebo na zateplenou verandu, aby se na ně dostalo světlo z více směrů. Bohužel, většina lidí takové možnosti nemá. V obytných prostorách je pro květináče nejlepším místem okenní parapet, orientovaný na západ nebo jih. Vyplatí se také umýt okna zevnitř i zvenku, aby dovnitř pronikalo co nejvíce světla.

Pravidelná péče o listy

Pokojové rostliny často na svých listech hromadí silnou vrstvu domácího prachu. To snižuje množství světla, které se může dostat na povrch listů. Pravidelné utírání prachu vlhkým hadříkem tento problém odstraní. K čištění se prodávají i speciální přípravky, ale voda je dostačující.  Rostliny lze i krátce osprchovat vlažnou vodou, ale zase platí šetrné a cílené zaměření sprchy, aby se zbytečně moc vody nedostalo do substrátu. Vzrostlé kaktusy lze očistit i vysavačem. Někdo dokonce na rostliny používá parní čistič, ale vzhledem k teplotě páry to je špatné řešení.

Stálá teplota

Většina pokojových rostlin potřebuje teplotu 12-18°C. Nemají rády velké teplotní výkyvy, proto je lepší je umístit mimo chladný průvan a otevřená okna nebo dveře. Pokud je třeba v zimě větrat, je lepší rostliny na tu dobu dát jinam. Rostliny není dobré umístit v blízkosti zdrojů tepla. Příliš vysoké teploty většině rostlin neprospívají.

Kontrola škůdců

Pěkný útulný dům poskytuje dokonalé prostředí pro mnoho rostlinných škůdců. Je potřeba rostliny pravidelně kontrolovat a zvlášť pečlivě je třeba prohlédnout ty, které tráví letní období na venkovním stanovišti. Právě ty jsou často příčinou zamoření pokojových rostlin škůdci. Je třeba prohlížet i spodní strany listů. V květináči si lze domů ze zahrady přinést i mravence, takže se vyplatí věnovat pozornost i substrátu.

Zdroje článku: