Pěstujete cukety a rádi byste šetřili prostorem? Naučte je růst vertikálně
Ačkoliv cuketa není běžně vnímána jako popínavá rostlina, lze ji pěstovat jak horizontálně, tak vertikálně. V porovnání s klasickým vysázením do záhonů, kde se obdobně jako ostatní druhy tykvovité zeleniny postupně rozrůstá a zabírá stále větší plochu, přináší vertikální pěstování řadu výhod, a to nejen s ohledem na úsporu místa, ale také na celkové zdraví rostliny a plodů. Velmi důležité však je, zajistit jim odpovídající podporu – při pěstování na zemi jsou plody podpírány přirozeně, u vertikálního postupu je však nutné vyřešit umělé upínání na opravdu pevnou a stabilní oporu.
Výhody pěstování cukety vertikálně
Vertikální pěstování cuket se vyznačuje hned několika zásadními výhodami. Cuketu lze tímto způsobem velmi úspěšně dopěstovat také na balkóně či terase z květináčů, jednotlivé plody mají dostatek světla i vzduchu, velmi dobře se jim daří bojovat se škůdci a získávají dostatek prostoru pro vlastní růst bez deformit. Jelikož se rostlina posouvá při růstu do výšky, lze jednoduše tvarovat její stonek a pracovat tak s prouděním vzduchu – řada pěstitelů odstraňuje některé listy pro lepší cirkulaci vzduchu i vláhy, která pomáhá lepšímu výnosu i dopěstování větších plodů. Cuketu může navíc napadat hned několik typů škůdců – vedle hmyzu, který ničí listy i plody jsou to plísně, jež se na plod mohou přenést z půdy. Ve vertikální poloze se žravý hmyz k plodům, které mu chutnají, prakticky nedostane a plísně nebo jiné choroby mají také značně ztíženou práci, jelikož pro ně nejsou vytvořeny vhodné vlhkostní podmínky. Všechny problémy tohoto typu navíc odhalíte mnohem dříve a můžete proti nim rázněji zakročit.
Jak pěstovat cukety vertikálně
Při vytváření podmínek pro pěstování cuket vertikálně je nutné počítat s tím, že rostoucí rostlina bude poměrně těžká. Standardně je tak nutné vytvořit pro ni opravdu pevnou oporu, k níž se rostoucí stonek postupně přivazuje, a to velmi často běžně pomocí pásků juty. Jako oporu je možné použít kůl nebo pevný dřevěný rám, vhodné je také opírání o pergolu nebo mřížku na pěstování rajčat. Chcete-li cukety pěstovat ve zvýšených záhonech, doporučuje se pracovat spíše s rámy – stejné pravidlo platí při pěstování v květináči na terase či balkóně. Cukety lze pěstovat jak ze semínka, tak z předpěstované rostlinky – předpěstování standardně znamená větší úrodu, jelikož sázení přímo do země je možné provádět až ve chvíli, kdy již nehrozí mrazy. Cuketa se tak standardně sází až v květnu, a to jak ve formě setí, tak malých rostlinek. Rostliny je nutné k rámu či kůlu připevnit ihned, jakmile vyraší ze země nebo je do ní zasadíte. Vhodné je pak růst často kontrolovat, jelikož probíhá velmi rychle, rostlinu čistit od nadbytečných listů a přivazovat, aby se neprověšovala.