Pěstování rajčat a paprik: Jak si doma předpěstovat silné sazenice pro bohatou úrodu


Rajčata i papriky jsou rostliny, které mají rády teplo, slunce a také vodu. Jedná se tedy o ideální rostliny pro pěstování ve skleníku i venku a slibují vždy bohatou úrodu, je-li o ně správně postaráno (tzn. mají zajištěnu bohatou zálivku, živiny a také pravidelnou údržbu a tvarování keříků). Chcete-li, aby vaše rajčata a papriky byly opravdu zdravé a silné rostliny, měli byste myslet na jejich sázení již hodně dopředu a řádně je předpěstovat, abyste ve vhodnou chvíli již vysazovali vzrostlé sazenice. Jak tedy na předpěstování těchto plodin?
Proč se rajčata a papriky předpěstovávají
Ačkoliv rajčata i papriky můžete sázet do přímo do země, jakmile nastanou správné venkovní podmínky, jejich růst není dostatečně rychlý na to, aby jejich plody dozrály s dostatečnou rychlostí. Právě proto se obě rostliny předpěstovávají v interiérových podmínkách, kde mají dostatek tepla, vlhkosti a živin. Velké množství slunečního světla potřebují prakticky až když ženou do květu, resp. když dozrávají plody. Na přesazení do venkovních podmínek bývá vhodné počasí až během května (tedy ve chvíli, kdy už je opravdu jisté, že rostliny nezmrznou). Rostliny mohou také celou sezónu zůstat ve skleníku, zde budou sice dozrávat trochu pomaleji, budou však vždy chráněny před zhoršeným počasím, mohou však být náchylnější k rozvoji chorob. Tipy, jak pracovat se sazenicemi při přesazování do venkovního prostředí vám nabídne následující video.
Jak předpěstovat rajčata a papriky v interiéru
K vysévání rajčat a paprik je vhodné přistoupit již během zimy – mnoho lidí je sází již v lednu nebo v únoru, ale pozdě není ani v průběhu března, jelikož bude trvat ještě asi dva měsíce, než se dostanou ven. Zmíněná doba je v podstatě vhodná především pro rostlinky, které plánujete vysadit do skleníků, standardně se setí doporučuje přibližně 1,5-2 měsíce předtím, než venku obvykle končí mrazy, tedy konec března až polovina dubna. Běžné předpěstování znamená přípravu několika malých květináčků ideálně s kompostem a vhodnou zeminou – standardně se seje několik semen do každého květináčku. Semínka se zatlačí do zeminy a pak zalejí a nechávají se na okně, aby se k nim dostalo slunce. Semínka budou by měla klíčit kolem 10 dnů, jedná se ovšem o hodnotu za ideálních podmínek, někdy může klíčení trvat i déle, zejména jsou-li květináčky umístěny na chladnějším místě.
Jak se o sazeničky starat
Jakmile semínka vyklíčí, objeví se v květináčích sazeničky, které budou postupně dorůstat. Těm je potřeba zajistit správné podmínky, dostatek výživy a vody a samozřejmě prostoru. V případě, že rajčata a papriky vysejete brzy, budete je muset nejspíše několikrát přesadit, aby měly vždy dost živin a prostoru a nezačaly strádat. V opačném případě budou rostliny příliš tenké a vysoké a začnou se lámat.