Jak správně ostříhat ovocné stromy na jaře: Nejčastější chyby, kterým se musíte vyhnout


Nesprávné načasování
Zjednodušeně to znamená, že prostříháváte a prořezáváte ovocné stromy v nesprávnou dobu. Správné načasování je zásadní pro zdraví stromů a kvalitu plodů. Každý druh ovocného stromu je specifický a vyžaduje stříhání v jiném období. Zatímco vinná réva, nektarinky a broskve vyžadují stříhání v zimě po opadání listí, jabloně a citrusové stromy je třeba stříhat na konci zimy, nebo brzy na jaře, než začne nový růst.
Nadměrné prořezávání
U stříhání ovocných stromů platí pravidlo, že méně je někdy více. Odstranění příliš velkého množství větví snižuje schopnost efektivní fotosyntézy. Důsledkem je pak slabý růst a špatná produkce ovoce. Přílišné prořezávání může také způsobit, že strom spálí slunce a dojde k nenávratnému poškození kůry, která pak přitahuje nejrůznější škůdce a choroby.
Do jaké míry tedy prořezávat?
Obecně platí, že by se mělo odstranit maximálně 20 - 30 % koruny stromu za jeden rok. Zaměřte se především na odumřelé, poškozené, nebo nemocné větve.
Špatně zvolené nástroje
Správně zvolené nástroje hrají při stříhání ovocných stromů velmi důležitou roli. Používání tupých, nebo špinavých nástrojů může práci nejen ztížit, ale i poškodit ovocné stromy. Tupé nástroje dělají tzv. "zubaté řezy", které se špatně hojí a stromy jsou tak mnohem náchylnější k různým chorobám. Špinavé nástroje pak můžou šířit nejrůznější choroby z jednoho stromu na druhý.
Vhodné nástroje pro stříhání ovocných stromů
Na malé větve a větvičky můžete použít klasické zahradnické nůžky. Na středně velké větve budou zapotřebí nůžky na větve. Větší větve pak hravě zvládnete pomocí prořezávací pilky.

Zanechávání pahýlů
Při prořezávání byste měli udělat řez tzv. "na kroužek". Tedy tak, aby měl strom možnost ránu uzavřít vlastní kůrou. Pokud při řezání větve zanecháte zhruba 3 až 4 cm dlouhý pahýl, kůra se po jeho obvodu začne hroutit a usadí se tam škodlivé houby, nebo škůdci. Pahýl z velkých větví neodumře, utvoří se na něm výhonky, které ale neplodí. Všemu předejdete úplným odstraněním větve.
Předčasné mazání
Velká spousta zahradníků se dopouští obrovské chyby. Bezprostředně po prořezání potírají řezy zahradní smolou a jsou toho názoru, že je to tak správné. Opak je ale pravdou. Mokrý povrch nového řezu by měl nejprve vyschnout a teprve poté by měl být ošetřen. Stačí počkat jeden den a pak můžete řez bezpečně natřít ochranou smolou, zahradním lakem, nebo barvou.