Největší chyby při opalování, které vám mohou zničit dovolenou

Největší chyby při opalování, které vám mohou zničit dovolenou
Teplé letní dny jsou tu. To s sebou nese dovolené u moře, dětské tábory, výlety a další příležitosti, kdy na slunci strávíme celý den. Projděte si přehled zásad, jak si slunečné dny neznepříjemnit.
Obsah článku
  1. Řádná ochrana kůže
  2. Nikdy nebuďte na slunci celý den 
  3. Předcházejte úžehu
  4. Děti a slunce

Řádná ochrana kůže

I krátkodobé vystavení pokožky slunečním paprskům může u některých z nás způsobit nepříjemné popáleniny a svědivé vyrážky. Pokud tak navíc budeme činit dlouhodobě, zásadně tak zvyšujeme riziko rakoviny kůže a jejího stárnutí. Pokud se pobytu na slunci nemůžete vyhnout nebo se přímo chcete opálit, nepodceňujte důležitost opalovacího krému. Nezapomeňte, že typickým výjevem, kdy rodina přijede k vodě a navzájem se namaže opalovákem, to nekončí. Abyste skutečně dosáhli řádné UV ochrany, je třeba se po každém koupání znovu namazat. To platí i pro voděodolná mléka, v tomto případě byste měli vrstvu obnovit alespoň třikrát denně. 

Zdroj: Autor: KonstantinChristian / Shutterstock

Nikdy nebuďte na slunci celý den 

Na přímém ostrém slunci byste neměli trávit více než 4 hodiny za den. Čas u vody naplánujte spíše na hodiny, kdy nejsou sluneční paprsky nejintenzivnější, tedy mezi 11. a 15. hodinou. Nepodceňujte ani takové dny, kdy je nebe zatačené a slunce vás přímo neoslňuje. Mraky rozhodně neplní funkci žádného UV filtru a riziko poškození kůže tak není o nic nižší. Preventivně se opalovacím krémem namažte i v případě, že budete trávit čas ve stínu.

Na přímém ostrém slunci byste neměli trávit více než 4 hodiny za den. Čas u vody naplánujte spíše na hodiny, kdy nejsou sluneční paprsky nejintenzivnější, tedy mezi 11. a 15. hodinou.

Předcházejte úžehu

Zarudlá a nepříjemně svědivá kůže není jediným rizikem nezodpovědného pobytu na slunci. V horkých letních dnech pamatujte na dostatečný přísun tekutin. Podstatná je také pokrývka hlavy, u mužů bez kštice s vyplatí krémem namazat i hlavu. V případě, že byste na sobě pozorovali příznaky úžehu, tedy bolest hlavy, zvýšenou teplotu a závratě, ihned opusťte slunce a zchlaďte se. 

Děti a slunce

I jako dospělí jsme velmi náchylní na sluneční paprsky a to i přesto, že máme o mnoho silnější kůži než děti. Ti nejmenší by se měli přímému slunci vyvarovat úplně, děti do tří let by se pak měly vyskytovat na slunci pouze krátce a s důslednou ochranou. Poškození kůže se může projevit až v dospělosti například zhoubnými nádory. Děti jsou navíc více náchylné k úžehu i úpalu, dbejte na pokrývku hlavy. V letních vedrech není ideální ani přemírá pohybu. 

Zdroj:

Zdroj článku:
  • Autorský text