Okrasné i plodící keře: Takto je nejlépe zazimujete

Okrasné i plodící keře: Takto je nejlépe zazimujete
S blížící se zimou je potřeba nachystat veškeré stromky a keře na nadcházející chladné období vegetačního klidu tak, aby se na jaro zase zazelenaly. Ovocné i okrasné keře se zazimovávají především prostřihem. Jak na to?

Pěstování ovocných a okrasných keřů je specifické především kontinuální péčí prakticky během všech ročních období. V tuzemsku se pěstuje celá řada keřů, které jsou určeny jak na okrasu, tak na ovoce. S okrasnými keři se setkáváme především v předzahrádkách nebo v relaxačních zónách zahrad a dvorů a pěstují se kvůli květinám (růže, hortenzie), přičemž specifické druhy se vysazují jako živý plot. Keříky s ovocnými plody bývají součástí zeleninové zahrádky a nejčastěji se používají jako přirozené prodloužení plotu. Před zimou je potřeba keře na novou sezónu vždy náležitě připravit, a to jednak prostřiháním, jednak vytvořením takových podmínek, které zajistí, že se v následujícím roce eliminuje riziko rozvoje chorob a podpoří zdravý růst.

Co všechno je třeba před zimou zařídit

Ovocné i okrasné keříky na zahradách se před zimou tradičně prostřihávají, aby měly nové výhonky, které na jaře vyraší, dostatek světla i živin, a také prostoru pro správné proudění vzduchu, které zabrání množení patogenů. Kromě toho se často upravuje půda kolem keřů a ponechává se na ní svrchní vrstva nebo krytí chránící kořeny před výraznějším promrznutím. Do zimních měsíců je dobré mít připravenu tkaninu či plachtu na přikrytí do opravdu chladných dnů.

Prostřihávání a příprava ovocných keřů

Nejčastěji pěstovanými ovocnými keři u nás jsou větší bobuloviny, jako jsou maliníky, rybíz (červený i černý) a také angrešt. Všechny tyto keříky se na zimu stříhají a tvarují pro zajištění optimálního růstu v následujícím období. Obvykle se odstraňují větve rašící z hlavního kmínku, které jsou příliš nízko u země – tyto větve by totiž výrazně zahušťovaly keř a případné výhonky či květy na nich by neměly dostatek slunce a odebíraly b y živiny lépe položeným větvím výše. Dále se odstraňují větve ve střední části, které vyrůstají ze stejného místa a brání proudění vzduchu i správnému osvětlení výhonků na střední úrovni. Největších výnosů dosahují větve staré kolem tří let, proto je vhodné starší větve jednoduše odstraňovat a ideálně na keříku zachovávat ty, co jsou staré jeden, dva nebo tři roky. Prostřihávání není potřeba provádět u keříků mladých, tedy po prvním roku, v dalších letech j vak vhodné prostříhávání provádět pravidelně vždy před zimou.

Nejčastěji pěstovanými ovocnými keři u nás jsou větší bobuloviny, jako jsou maliníky, rybíz
Nejčastěji pěstovanými ovocnými keři u nás jsou větší bobuloviny, jako jsou maliníky a rybíz | Zdroj: ArtSem / Depositphotos

Prostřihávání a příprava okrasných keřů

Okrasné keře kvetoucí se prostřihávají především kvůli podpoře květenství. Jedná se například o růže nebo hortenzie, které se vhodně tvarují a prostřihují také kvůli zlepšení proudění vzduchu, dostatku světla pro květiny a kvůli ochraně proti škůdcům. Důležité je květy přestat před zimou hnojit, aby se ukončil jejich vegetační cyklus. Dokud je trochu teplo, je vhodné keříky občas zalévat, v zimním období však získávají přirozenou vláhu ze země. Prostřihávání se provádí střídmě, pouze aby se odstranily staré málo kvetoucí větve, u mladších keříků jej lze zcela přeskočit. Jakmile se ochladí k první m přízemním mrazíkům, je vhodné půdu kolem keřů pokrýt mulčem nebo suchým listím, aby byly jeho kořeny chráněny.