Od nedostatku světla k ohřívání vzduchu - tak můžete v zimě ochránit pokojové rostliny před stresem

Od nedostatku světla k ohřívání vzduchu - tak můžete v zimě ochránit pokojové rostliny před stresem
Pokojové rostliny podobně jako člověk trpí, jestliže jsou dlouhodobě vystaveny stresu. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, zima je ročním obdobím, kdy existuje celá řada možných zdrojů stresu. Tento článek obsahuje cenné rady, jak pokojové rostliny před zdraví škodlivým stresem v zimním období ochránit.
Obsah článku
  1. Příznaky stresu u pokojových rostlin
  2. V zimě je známým nepřítelem pokojových rostlin nedostatek světla
  3. Průvan a zima řadě pokojových rostlin škodí
  4. Pokojové rostliny v zimě živiny potřebují, i když v menší míře
  5. Nadměrná zálivka není pokojovým rostlinám ku prospěchu

Příznaky stresu u pokojových rostlin

Pokud chce pěstitel pokojovou rostlinu před stresem ochránit, musí nejdříve identifikovat možné příznaky stresu. U pokojových rostlin by měl zbystřit, jestliže zaregistruje žluté nebo světle zelené listy, které jsou suché nebo povislé. Projevem stresu může být také opadávání listů, dlouhé výhonky nebo lepkavý film na rostlině.

V zimě je známým nepřítelem pokojových rostlin nedostatek světla

Častou příčinou stresu u pokojových rostlin v zimě bývá nedostatek světla, které je důležité. Typickými rostlinami, které si i v zimě na světlo potrpí, jsou aloe vera nebo fíkovník. Rostliny se zvýšenou potřebou světla by měly být v zimě umístěny v bytě na co nejsvětlejší místo, třeba do okna orientovaného na jih. Nesmí zde být ovšem vystaveny průvanu nebo horku z topení. Jinou alternativu představuje pěstební LED světlo.

Průvan a zima řadě pokojových rostlin škodí

Je logické, že v zimě budou rostliny ve větším chladu než v létě. Jsou ale pokojové rostliny, které zimu a průvan vyloženě nesnáší. Typickým příkladem je kalatea nebo rostliny rodu monstera, jež mohou reagovat padajícím listím, když jsou ponechány u otevřeného okna. Pokud místnost nedisponuje podlahovým vytápěním, neměly by být na zimu háklivé rostliny umístěny přímo na podlaze, a to hlavně v případě kamenné nebo dlaždicové podlahy.

Pokojové rostliny v zimě živiny potřebují, i když v menší míře

Konstatování, že rostliny v zimě potřebují méně živin, pravděpodobně nikoho s ohledem na klidové období nepřekvapí. Někdy jsou však pokojové rostliny živinami zásobeny zcela nedostatečně, což se nejlépe pozná podle světle žlutých listů, které mohou být protkány zelenými žilkami. Doporučuje se proto rostliny, které jsou často hnojeny, pohnojit také v zimě, i když nejvýše jednou za čtyři týdny. Výše uvedené příznaky pak ukazují na nedostatek železa, které lze doplnit prostřednictvím speciálního hnojiva.

Doporučuje se rostliny, které jsou často hnojeny, pohnojit i v zimě.
Doporučuje se rostliny, které jsou často hnojeny, pohnojit i v zimě. | Zdroj: Valerii_Honcharuk / Depositphotos

Nadměrná zálivka není pokojovým rostlinám ku prospěchu

Pokojovým rostlinám v zimě rovněž v žádném případě neprospěje nadměrná zálivka. Univerzální pravidlo, jak rostliny zalévat, bohužel neexistuje, protože jejich potřeby jsou vysoce individuální. Kdežto kaktusy vyžadují minimum vody, monstera jí potřebuje daleko více. Míru závlahy lze jednoduše vyzkoušet zapíchnutím prstu pár centimetrů do země, přičemž prst by měl narazit na vlhko. Při zalévání je vhodné pamatovat na to, že méně bývá zpravidla více, protože v okamžiku, kdy je země až příliš vlhká může dojít k odumření kořenů. Potřeba zálivky má rovněž přímou souvislost s tím, na jakém místě je rostlina umístěna. Ve vlhké koupelně bude mít na zálivku jiné nároky než ve vytopeném obývacím pokoji. U rostliny umístěné v zimě na horkém topení se bude voda z nádoby odpařovat také mnohem rychleji.