V Americe se snaží zpropagovat maso z nutrie. Je otázkou, zda tento trend najde své příznivce i u nás

V Americe se snaží zpropagovat maso z nutrie. Je otázkou, zda tento trend najde své příznivce i u nás
V dobách, kdy se na venkově chovaly nutrie pro výkup kožešin, zůstávalo chovatelům maso zvířat a tak se občas na talíři sousedů toto maso objevilo. Pokud člověk nepřemýšlel o původu masa, tak ho rozhodně neodsoudil. Jak se v americkém magazínu píše, jde o maso zdravější, než je to z krůty.

Maso nutrie, které má v USA označení jako exotická pochoutka, podobně jako třeba maso aligátora, se rozhodně na americkém trhu neztratí. Jeho chuť je přirovnávaná k divoce žijícímu králíkovi.

maso z nutrie
maso z nutrie | Zdroj: igor_d / Depositphotos

Nutrie sice není roztomilá, ale její přemnožení v přírodě podle Američanů představuje hrozbu pro životní prostředí. Do USA ji přivezl v roce 1937 podnikatel, který doufal, že na prodeji kožešin zbohatne. Jenže dvacet let poté už se množství nutrií v přírodě počítalo na desítky milionů. Zvířata, která nesplnila očekávání na lukrativní prodej kožešin, jednoduše končila ve volné přírodě.

Například v Louisianě, kde je plno bažin a mokřad, se zvířata rozmnožila tak, že ohrožují ekosystém. Na pomoc jsou tak povoláni známí kuchaři, aby maso z nutrií dokázali lidem prezentovat tak, aby se z nutrie stala oblíbená lovná zvěř.

Ku prospěchu této kampaně je skutečnost, že maso z nutrie je opravdu zdravé a výživné. Má více bílkovin a mnohem méně tuku a cholesterolu než jakékoli jiné maso, včetně krůtího a kuřecího.

Podle odborníků bude trvat asi 7 let, než Američané přestanou nutrii označovat jako krysu a přijmou její maso na talíři.

Nutrie bez předsudků

Jatečně upravené tělo nutrie vypadá jako králík , ale vlastnosti masa, vůně a chuť se výrazně liší. Tukové tkáně jsou rovnoměrně rozmístěny mezi svalovými tkáněmi. Po kuchyňské úpravě lze získat šťavnaté, jemné jídlo.

Maso je bohaté na lehce stravitelné živočišné bílkoviny. Obsahuje řadu vitamínů a díky obsahu vápníku, fosforu, sodíku, hořčíku doporučuje jako prevence pro správnou srdeční činnost a posiluje se kosterní systém. Obsah manganu, železa, jódu, zinku, selenu, mědi, kobaltu zlepšuje činnost žláz s vnitřní sekrecí.

Nutriční hodnota masa a obsah kalorií

Nutriční hodnota masa závisí na hmotnosti zvířete a hmotnostním podílu tuku v těle. V průměru 0,1 kg surového produktu představuje 145 kcal, 20 g bílkovin, 5 g tuku. Obsah sacharidů je zanedbatelný.

Užitečné vlastnosti masa nutrie

Vlastnosti masa nutrie se liší od obvyklých vlastností hovězího, vepřového a kuřecího masa. Výrobek má zajímavou chuť, jemnou vůni. Přínosem masa nutrie pro lidský organismus je zlepšení trávení, nízký obsah kalorií, vysoký obsah vitamínů, aminokyselin a minerálů. Produkt se doporučuje pro sportovce, protože je bohatý na bílkoviny. Netradiční maso je vhodné pro dietní výživu, protože obsahuje malé množství sodných solí.

Maso se v lidském těle snadno vstřebává a tráví. Doporučuje se při onemocněních trávicího traktu a vysokém cholesterolu. Podporuje prevenci srdečních a cévních onemocnění. Je užitečný pro udržení funkce nervového systému. Zlepšuje metabolické procesy v těle, urychluje trávení.

Pravidelná konzumace pomáhá zlepšit spánek, stimuluje štítnou žlázu a zabraňuje vzniku anémie.

Nutrie pro děti

Živiny v mase pomáhají posilovat kosti, rovnoměrný růst a vývoj dětského těla. Maso je dokonce vhodné pro první masové krmení, přínosy pro děti jsou dány obsahem velkého množství vitamínů, minerálů, aminokyselin.

Užitečné vlastnosti tuku nutrie

Tuk z nutrie je užitečný produkt, který má příznivý vliv na mnoho oblastí lidského zdraví:

Podporuje omlazení a očistu organismu.

Při léčbě rýmy se obklady přikládají na čelo, tváře a vnější části nosu.

Výhody tuku se projevují při problémech s krkem. V tomto případě se aplikuje obklad se zahřátým tukem.

Podporuje regeneraci tkání, používá se k hojení řezných ran, modřin, popálenin, prasklin a škrábanců. Snižuje citlivost pokožky, zmírňuje příznaky.

Novorozenci si při nachlazení a bronchitidě potírají prsa tukem.

Zdroje článku: