Nejlepší jarní práce na zahradě: Co udělat teď, abyste měli bohatou úrodu a krásnou zahradu?

Nejlepší jarní práce na zahradě: Co udělat teď, abyste měli bohatou úrodu a krásnou zahradu?
Jaro je obdobím, kdy na zahradě nastává přelom mezi klidným odpočinkem a náročnými úkony – jedná se období, kdy je vše potřeba připravit na novou sezónu, zasít či zasadit, ořezat a rozmístit. Na co byste tedy neměli zapomenout?
Obsah článku
  1. Seznam úkonů, které je nutné v březnu a dubnu na zahradě udělat
  2. Vydejte se na inspekci a vše si řádně promyslete
  3. Proveďte zevrubný úklid zahrady
  4. Postarejte se o ovocné stromy a keře

Po klidné zimě, kdy se v prvních měsících roku provádí pouze drobnější přípravné práce, přichází s březnem a dubnem období opravdu intenzivních příprav na novou sezónu zahradničení. Právě toto období, kdy jsou ještě teploty všelijaké a klidně se může stát, že během jednoho týdne dojde k oteplení i ochlazení o více než 15 °C, je pro pěstitele prakticky nejdůležitější, jelikož určí, co se bude pěstovat a jakou úrodu mohou očekávat. Zejména v případě, že se věnujete zahradničení udržitelnému a ekologicky přívětivému, je jaro tou chvílí, kdy si dospecifikujete detailní rozložení plodin a určíte vzhled a rozložení vaší zahrady pro daný rok. Existuje několik důležitých věcí, které byste v březnu a dubnu rozhodně neměli podceňovat.

Seznam úkonů, které je nutné v březnu a dubnu na zahradě udělat

Jaro bývá na zahradě velmi rušným obdobím, jelikož je potřeba vše připravit na další sezónu. Provádí se kompletní úklid zahrady a odstranění zbytků z předchozí sezóny, úprava stálých rostlin i vysazování nových. Než se do všeho pustíte, je dobré si udělat seznam věcí, které rozhodně nesmíte vynechat, a postupně si je odškrtávat. Pomoct by vám v tom mohlo i následující video, ty základní úkony jsou pak uvedeny níže.

Vydejte se na inspekci a vše si řádně promyslete

Jakmile se v březnu trochu oteplí, vydejte se na inspekci zahrady, abyste podchytili všechno, co vyžaduje vaši pozornost. Jedná se především o údržbovou inspekci, která by se měla zaměřovat na posouzení stavu stromů a trvalek, rozmístění plodících rostlin, ale také opravu zahradního nábytku a vybavení. Tento první krok vám velmi pomůže rozplánovat si práci tak, abyste ji stihli, než budete zahradu naplno využívat.

Proveďte zevrubný úklid zahrady

Jakmile roztaje sníh a začnou se objevovat první rostlinky, je vhodné provést kompletní úklid zahrady, a to především těch částí, které budou složit k pěstování plodin. Úklid by měl zahrnovat odstranění starého listí a plodů, ale také zatravnění a kontrolu půdy, případně její dovyživení. Kolem trvalek je vhodné provést novou vrstvu mulče.

Postarejte se o ovocné stromy a keře

Ovocné stromy zůstávají na zahradě po celá rok a vyžadují pozornost především na jaro. V tomto období se provádí prořezávání a odstraňování neplodících větví (pokud již nebylo provedeno na podzim) – obvykle se prořezávání týká jabloní a hrušní. Některé stromky začínají v tomto období již kvést a jelikož je jarní počasí ještě velmi variabilní, je dobré se u těchto mít na pozoru a sledovat aktuální předpověď počasí. Chystají-li se chladnější noci s teplotami pod bodem mrazu, kvetoucí stromky je potřeba ochránit zabalením – menší stromky můžete zabalit celé, u těch větších se balí pouze větve, zmrznutí tak hrozí pouze u části květů.

Zdroje článku: