Nejhezčí antilopy světa jsou bohužel velmi ohrožené: Seznamte se s přímorožci
Přímorožec šavlorohý
Přímorožec šavlorohý žije na malém území v severním Nigeru a Čádu. Je vysoký asi metr v kohoutku, asi 1,7 metrů u hlavy a je dlouhý zhruba 1,5 až 2,3 metry. Váží kolem 200 kilogramů. Jeho srst je bílá, ale okolo předních končetin a krku je zbarvená do zrzavo-hněda. Obě pohlaví mají dlouhé až 1,2 metrů dlohé špičaté rohy, které využívají na souboje. Přímorožec šavlorohý žije v pouštích, tam spásá skoro všechnu vegetaci, jež dokáže najít, např. listy, rostliny, kořínky a pupeny. Bez sebemenších problémů vydrží teploty až přes 40 C° a několik týdnů bez vody. Je velmi ohrožený, protože byl nejdříve loven pro své maso, poté pro své rohy. Za nedlouho stál na pokraji vyhynutí, ale díky záchranným organizacím a intensivnímu chovu v zoologických zahradách byl zachráněn.
Bez sebemenších problémů vydrží teploty až přes 40 C° a několik týdnů bez vody.
Přímorožec arabský
Je to menší a momentálně nejohroženější druh přímorožců. Srst je bílá a na hlavě má černé kresby. Bývá těžký zhruba 60-70 kilogramů a dosáhne délky 160-200 centimetrů. Tento druh se v přírodě již skoro nevyskytuje, po těžkým lovu byl celý druh málem zničen, přežívá pouze v speciálních rezervacích v severní Africe. Přímorožci jsou jediné antilopy, které se rodí s malými růžky obalenými kožnatým vakem. Bez chovu v zoologických zahradách v Berlíně a v Curychu by se tenhle druh nejspíše nedokázal zachránit.
Přímorožec beisa
Je to jeden z největších přímorožců a největší oryxový přímorožec. Může měřit až 2,5 metrů a vážit kolem 250 kg. Má šedo-hnědou srst a černé znaky v obličeji. Rohy jsou hodně dlouhé, tenké a na konci nebezpečně špičaté. Život tráví ve velkých skupinách, kterým říkáme stáda. Tato stáda jsou tvořeno zhruba ze 40 samic s mláďaty a jedním samcem. Tento samec nejen brání své území ale i stádo před dalšími samci.
Antilopa vraná
S tělesnou délkou až 280 cm a váhou necelých 300 kilogramů je antilopa vraná úplně největším přímorožcem na světě. Výška v kohoutku může dosáhnout až 150 cm, což znamená, že se vám nebude dívat z očí do očí, nýbrž by vás mohl klidně přehlídnout. Je to taky jediný přímorožec, u kterých existuje pohlavní dimorfismus, to znamená, že rozeznáme samce od samice.
Samec má velké mohutné rohy, je o hodně větší a je černo-bíle zbarvený. Samice má menší rohy, menší tělo a má hnědo-šedé zbarvení. Srst je krátká a hrubá, oboje pohlaví mají hřívu. Taktéž je unikátní jeho přirozené životní prostředí, jako jediný přímorožec se nevyskytuje pouze v savanách, ale také v lesích a na okraji pralesů jihovýchodní a západní Afriky.
Zdroj:
- autorský text
- www.biolib.cz