Malá zeleninová nebo bylinková zahrádka pro každého. Jak na to?

Malá zeleninová nebo bylinková zahrádka pro každého. Jak na to?
Nemáte zahradu a nebo je vaše zahrada plná okrasných stromů a rostlin? Bydlíte v bytě s malým balkónem? Nemáte balkón vůbec? Žádný problém. Oblíbenou zeleninu nebo oblíbené bylinky si můžete vypěstovat i tak. Poradíme vám, jak na to.
Obsah článku
  1. Pěstování na malé ploše
  2. Jaké rostliny pěstovat společně
  3. Praktický návod, jak si vytvořit malou zahrádku

Pěstování na malé ploše

Možné budete překvapeni, až zjistíte, na jak malé ploše lze pěstovat bylinky nebo salát. Stačí vám k tomu prostor o rozměrech 30x40 cm. Může se jednat o dřevěnou bednu, kterou po obvodu obložíte třeba kartonem, plastovou krabici nebo si můžete pořídit větší květináč. Pak už stačí jen vysadit vhodné rostliny.

K pěstování na malém prostoru je vhodný například hlávkový salát, pažitka, petržel, špenát, rukola. Zaset nebo zasadit ale můžete i rukolu, oregano, lichořešnici, česnek nebo ředkvičky.

Jaké rostliny pěstovat společně

Než zasejete nebo zasadíte své oblíbené bylinky nebo zeleninu, myslete na to, že rostliny by měly mít stejné požadavky na živiny (hnojivo) a závlahu. Společně v jedné bedýnce můžete pěstovat například tyto rostliny:

Některé zeleniny je vhodné pěstovat vedle sebe v jedné bedýnce
Některé zeleniny je vhodné pěstovat vedle sebe v jedné bedýnce | Zdroj: K1tyara / Depositphotos

Praktický návod, jak si vytvořit malou zahrádku

  1. Vyberte si vhodný květináč nebo vezměte starou dřevěnou bedýnku a vyložte ji kartonem. Poté bedýnku ještě ozdobte podle vlastní fantazie. Stane se z ní krásná dekorace.
  2. Květináč nebo bedýnku naplňte hlínou. Kupte v zahradnictví zeminu, která je vhodná pro pěstování vámi vybraných rostlin. Vhodná je ale i hlína ze zahrady bez rašeliny.
  3. Vysejte vybrané rostliny. Pokud patříte mezi zahradníky začátečníky, kupte si v zahradnictví bylinky již vzrostlé a do své nádoby je prostě jen přesaďte.
  4. Umístěte svou malou zahrádku na vybrané místo, rostliny pravidelně zalévejte a podle potřeby přihnojujte. Vhodné je bylinky přihnojit jednou za měsíc běžným tekutým hnojivem pro bylinky a zeleninu. Myslete také na to, že bylinky obvykle potřebují dostatek slunce (ideálně alespoň 6 hodin denně). Květináč nebo krabici s bylinkami a zeleninou umístěte na slunný parapet nebo na terasu obrácenou na jih.
  5. Sklízejte. Dobrou chuť. (Pokud bylinky nestíháte spotřebovat, můžete si je i nasušit do zásoby.)

Speciální tip pro vás: Chcete pěstovat mátu nebo meduňku? Dejte pozor. Tyto bylinky se rychle rozrůstají a mohou utlačovat ostatní rostliny. Proto je vždy lepší pěstovat mátu a meduňku v oddělených květináčích.

Zdroj článku: