Lucidní snění: Noční dobrodružství, během kterého můžeme překonávat své hranice

Lucidní snění: Noční dobrodružství, během kterého můžeme překonávat své hranice
Lucidní sen je takový sen, v němž si uvědomujeme skutečnost, že sníme. Lidé zběhlí v bdělém snění jsou schopni vědomě manipulovat s obsahem snů – dokážou ve snu myslet, činit rozhodnutí a realizovat je.
Obsah článku
  1. Výzkum lucidního snění
  2. Jak být ve snech bdělý?
  3. Trenažer životních situací

Výzkum lucidního snění

Pojem bdělé neboli lucidní snění poprvé použil holandský lékař Frederik Van Eeden, jenž v roce 1896 začal studovat vlastní sny. Tento druh snění začal být uznáván a zkoumán teprve nedávno. Vědci z australské univerzity se dlouhodobě zabývají lucidním sněním jako pomocníkem při léčbě nočních můr a postraumatických zážitků. Tibetští buddhisté zase věří, že bdělé sny připravují člověka na posmrtný život, prostředí podobné snovému světu. Někteří mistři tibetské jógy dokáží usínat a opět se probouzet, aniž ztratí bdělé vědomí. 

Jak být ve snech bdělý?

Chcete-li se bdělému snění naučit, musíte být nejprve schopni poznat, že sníte. Během dne a před usnutím se co nejčastěji sami sebe ptejte: “Zdá se mi to?” Tato otázka se tak natrvalo ukotví ve vaší mysli. V prověřování pokračujte i během spánku. Lucidní sny se nám nejčastěji zdají v první části noci. Nepijte před spaním alkohol, nepřejídejte se, a snažte se zůstat mentálně čilí. Před usnutím si opakujte nějaké kladné ujištění, například: “Dnes v noci si budu plně vědom toho, že sním.”

Trenažer životních situací

Lucidní sny většinou nejsou narozdíl od tzv. “živých snů” a nočních můr negativní. Pokud jsme si vědomi, že sníme, máme možnost měnit průběh snu. Naskýtá se nám cvičební prostor, ve kterém můžeme řídit své jednání, překonávat obavy a strachy a pozorovat své vlastní reakce. Když se náš strach přemění do podoby snu a my víme, že to není skutečnost, máme možnost s obrazovou podobou pracovat. Strachu se postavit nebo před ním utéct.