Je čerstvě pražená káva opravdu lepší?
Čerstvě pražená zrna v sobě uchovávají CO2 a další prvky z procesu pražení, což může negativně ovlivnit kvalitu připravovaného nápoje. Správný postup je nechat zrna po upražení odležet minimálně týden a teprve pak z nich můžeme připravit dobrou kávu. Nepoužitou kávu uchováváme v obalech s jednostranným ventilem, který umožňuje úniku CO2, ale zároveň zabraňuje propustnost vzduchu zpět do obalu.
Klaus Thomsen z dánské Coffee Collective společně se svými kolegy zkoumal kvalitu čerstvé kávy a přišel na pozoruhodné zjištění. K vypařování plynů z kávy po jejím upražení dochází postupně, během prvních tří dnů je proces rychlý, poté se zpomaluje, ale plyny stále odchází. “Vrchol nastává zhruba týden po upražení, ale káva zůstává kvalitní i dva měsíce poté,” říká Thomsen.
Datum pražení kávy by nemělo být jedinou indicií pro výběr kvalitní kávy. Káva, která byla kvalitní před pražením, by měla být vynikající i několik týdnů po upražení. Záleží také na odrůdě zrn. Některé pražírny mají výbornou zkušenost s uleželými zrny po dobu 2 - 3 měsíců. Na každou odrůdu tedy platí jiná pravidla.
Ale chcete-li si vychutnat chuť kvalitní čerstvé kávy, dejte si pozor, aby na sáčku bylo vytištěno datum pražení.
A co káva ze supermarketu?
Většina kávy prodávaná na pultech supermarketů je zastaralá. Pokud konzumujete kávu pouze pro samotný kofein a na chuti vám tolik nesejde, nebude vám vadit ani dlouho ležící káva ze skladů. Ale chcete-li si vychutnat chuť kvalitní čerstvé kávy, dejte si pozor, aby na sáčku bylo vytištěno datum pražení. K tomuto datu připočtěte 1 - 2 týdny a to je ta pravá chvíle, kdy z kávy získáte tu nejlepší chuť. Věřte, že jak jednou ochutnáte, už nebudete moct jinak.
Zdroje: